Co jest przyczyną niepłodności?

witam ,z mezem od 5 miesiecy staramy sie o dziecko ,niestety bez owocnie , mam pytanie , co moze byc przyczyna??dodam , ze miesiaczkuje regularnie , a maz lubi sie napic i pali mietowe papierosy, martwi sie ,bo u nas w rodzinie nikt nie mial problemow, jakim badania sie poddac?

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Póki co nie powinni mieć Państwo powodów do niepokoju. Proszę bowiem pamiętać, że mianem niepłodności określamy stan, w którym zachodzi niemożność zajścia w ciążę pomimo rocznego współżycia seksualnego z przeciętną częstotliwością 3–4 stosunków tygodniowo, bez stosowania jakichkolwiek środków antykoncepcyjnych. Póki co powinni Państwo zatem kontynuować starania o dziecko. Oczywiście jednocześnie mogą skonsultować się Państwo ze specjalistą ginekologiem, który zbierze wywiad, zbada Panią oraz oceni jak powinno wyglądać dalsze postępowanie. Dodatkowo, w czasie starań o dziecko, Pani mąż nie powinien palić ani spożywać alkoholu w dużych ilościach.