Co mam myśleć o takim podejściu lekarza?

Dobry wieczór, Mam powazny problem z mama, u ktorej choroba psychiczna pojawila sie nagle i gwaltownie. To sasiedzi zadzwonili po karetkę, ktora zabrala mame najpierw do szpitala na oddzial wewnetrzny, potem do innej miejscowosci na oddzial psychiatryczny. Niestety w zwiazku z zaistniala sytuacja epidemiologiczna w kraju, nie mialam mozliwosci bezposredniej rozmowy z lekarzem prowadzacym oraz odwiedzin mamy. Nie widzialam jej od trzech tygodni, nie mam pojecia co sie z nia dzieje, poniewaz nikt nie chce mi udzielic zadnej informacji. Dzis, kiedy udalo mi sie dodzwonic do lekarza prowadzacego, ten nawrzeszczal na mnie (nie przesadzam) . Krzyczał, ze mamy nie wypuszcza, ze szpital skierowal pismo do sadu o ubezwlasnowolnienie, ze cyt. "pani matka nie nadaje sie do wyjscia, bo nie nadaje sie do zycia w spoleczenstwie!" po czym rzucil sluchawka. Jestem zrozpaczona ,bo nie wiem jak pomoc mamie . Z tego co widze placowka , w ktorej zostala " uwieziona" na pewno jej nie pomoze , a odwrotnie. Nie mam pieniedzy na prawnikow , jest mi ciezko finansowo. Czuje sie bezradna i upokorzona. Dlaczego nie mam prawa jako jedyne dziecko do wgladu do dokumentacji medycznej? Przeciez tak nie mozna traktowac ludzi. I dlaczego lekarz straszy mnie ubezwlasnowolnieniem , przeciez tylko ja moge taki wniosek zlozyc Czy ten lekarz jest rzeczywiscie kompetentny ? Czy ma problem z kultura osobista? Pragne zaznaczyc, ze nigdy nie widzialam mamy w zlym stanie psychicznym , nie wiem co sie stalo? prosze niech ktos mi to wszystko wytlumaczy, nie wiem jak uchronic moja mame od takich lekarzy Kamila

Dzień dobry. Rozumiem Pani obawy,zwłaszcza w obecnej sytuacji epidemicznej. Nie pisze Pani,z jakiego powodu mama została zabrana karetką do szpitala. Wskazaniem do odwiezienia do szpitala psychiatrycznego jest sytuacja, w której istnieje uzasadnione podejrzenie spowodowania przez chorego,zagrożenia zdrowia i/lub życia swojego lub innej osoby. Żeby udzielić Pani informacji o stanie zdrowia mamy, lekarz musi mieć upoważnienie z jej strony do udzielenia Pani takiej informacji. Każdy po osiągnięciu 18 roku życia, w myśl przepisów, staje się bowiem samodzielny i decyduje o jakich "wrażliwych" informacjach chce powiadomić rodzinę. Choroba psychiczna nie zawsze wiąże się z brakiem zdolności do samodecydowania. Jeżeli jednak stan zdrowia jest poważny, a Pani mama nie wyraża zgody na leczenie, konieczna jest interwencja sądu (i w tym sensie, chwilowe ubezwłasnowolnienie), który decyduje czy leczyć taką osobę czy nie. Co do zachowania lekarza,myślę że cała sytuacja była stresująca dla Pani jak i dla lekarzy żyjących w napięciu i mogło to wpłynąć na obopólną komunikację. Warto próbować zadzwonić jeszcze raz i zapytać o możliwość widzenia się z mamą i/lub z lekarzem prowadzącym, który w miarę możliwości wyjaśni sytuację. Życzę dużo zdrowia i spokoju,Dominika Wieland-Lenczowska