Co mam robić z tymi upławami o rybim zapachu?

Od kilku tygodni mam upławy. Czasem brzydko pachną (rybi zapach)a w kolejnych dniach bez zapachu i tak co kilka dni. Nic nie swedzi ,tylko najgorszy jest zapach. Kolejka do lekarza jest długa. Czy mogę kupić coś w aptece na to doraźnie i czym to może być ?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

dziękujemy za zadanie pytania. Niestety w tej sytuacji niezbędna jest wizyta u ginekologa, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość i umówić się na pierwszy możliwy termin. Bez wykonania dokładnych badań trudno jednoznacznie stwierdzić z czego wynikają takie upławy o nieprzyjemnym zapachu.

Wydzielina z pochwy powinna być biała lub przezroczysta, lepka i nie powinna wydzielać żadnego zapachu. Rybi zapach może świadczyć o bakteryjnym zakażeniu pochwy. Towarzyszy mu ponadto żółta wydzielina. Do zaburzenia mikroflory bakteryjnej przyczynia się najczęściej nieodpowiednia dieta, nieodpowiednia higiena intymna, przyjmowanie niektórych leków, czy antykoncepcja hormonalna. Leczenie polega na wdrożeniu antybiotykoterapii. Do czasu wizyty należy szczególną uwagę poświęcić dbałości o odpowiednią higienę intymną. Przede wszystkim należy używać mydła lub żelu, którego odczyn jest zbliżony do kwaśnego środowiska pochwy i nosić bieliznę wykonaną z przewiewnych materiałów. Warto również sięgnąć po probiotyki i ziołowe preparaty dostępne w aptece bez recepty. Więcej na ten temat można przeczytać na naszym portalu: https://portal.abczdrowie.pl/uplawy-z-pochwy

Warto także zapoznać się z odpowiedziami specjalistów abcZdrowie na pytania o podobnej tematyce:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czeste-obfite-i-o-przykrym-zapachu-uplawy

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/o-czym-swiadcza-smierdzace-uplawy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.