Co oznacza taka duża ilość śluzu?

Hej, od dłuższego czasu mam bardzo dużą ilość śluzu koloru białego bez żadnych innych dolegliwości bez nieprzyjemnego zapachu itp. Nie noszę wkładek które mogą to powodować a ilość jest tak duża że przedostaje się przez bieliznę a nawet spodnie. Proszę o pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Bardzo dziękujemy za zadanie pytania. Wydostawanie się wydzieliny z pochwy to naturalny proces. Jej konsystencja może się zmieniać w zależności od fazy cyklu miesiączkowego. Jeżeli jednak zauważa Pani jej niepokojącą ilość, z opisanym problemem warto udać się na konsultację do ginekologa. W wielu przypadkach wydzielanie nadmiernej ilości śluzu może bowiem wiązać się z różnymi schorzeniami ginekologicznymi. Obfita wydzielina z pochwy może sygnalizować np. infekcję intymną o charakterze bakteryjnym, która wymaga odpowiedniego leczenia.

Czasami wzmożone upławy są też wynikiem grzybicy pochwy. Jest to stan wywoływany przez drożdżaki Candida, który powstaje w wyniku zachwiania równowagi flory bakteryjnej. Choroba ta może rozwijać się pod wpływem wielu różnych czynników np. stosowania mało przewiewnej bielizny. Wpływ na jej rozwój może mieć również nieodpowiednia dieta uboga w witaminy i minerały. W leczeniu grzybicy pochwy zazwyczaj stosowane są specjalne maści lub globulki dopochwowe. Lekarz może zlecić również przyjmowanie przez jakiś czas preparatów doustnych.

Tymczasem zachęcamy do zapoznania się z artykułami opublikowanymi na portalu abcZdrowie.pl, które zawierają wiele szczegółowych informacji na ten temat:

https://portal.abczdrowie.pl/o-czym-swiadcza-uplawy

Być może przydatne okażą się też dla Pani odpowiedzi ekspertów portalu na inne, podobne pytania:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/duza-ilosc-bialego-sluzu-ostatni-tydzien-przed-miesiaczka

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/duza-ilosc-wydzielanego-sluzu-z-pochwy

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/uplawy-bialego-sluzu-u-19-latki

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskie.