Co mam robić z tymi zaburzeniami hormonów?

Witam, Prosilbym o rozwianie moich watpilwosci co diagnoz endokrynologow (dwoch) od okolo 5lat poziom prolaktyny jest wywindowany ponad norme (norma max 340) u mnie 570-620 srednio. Na badania wyslal mnie trener z ktorym wspolpracowalem i nie bylo zbyt duzych zmian w sylwetce co bylo czyms dziwnym przy trzymanej diecie i treningach, również on wysłał mnie do endokrynologa. Pierwszy endokrynolog stwierdzil ze tak ma byc przepisal bromergon/parlodel bez szukania jakichkolwiek przyczyn tak jest i ma byc prosze brac tabletki i jak skoncza przyjsc po recepte. Drugi natomiast dal skierowanie na rezonans, ktory nic nie wykazal powiedzial ze nie ma potrzeby brania tabletek wszystko jest okey mimo slabszych erekcji i rzadkich porannych wzwodow.Robilem na wlasna reke badania zbadalem tarczyce, fhs, lh, ft3, ft4, progesteron, testosteron, estradiol, proby watrobowe, glukoze,morfologie. Wszystkie wyniki wychodzily okey nie liczac prolaktyny. Chodze na silownie 3-4x w tyg, dbam o siebie, staram sie nie jesc przetworzonego jedzenia. Suplementuje glownie witaminy i mineraly (wit. d3,c, kompleksy witamin z grupy B,kwasy tluszczowe omega,magnez, cynk). Przed badaniami robie tygodniowe przerwy od cwiczen by nie zaburzac wynikow. Stosowalem na wlasna reke L dope. Nigdy nie mialem stycznosci zadnymi sterydami. Do napisania tego pytania sklonily ostatnie wyniki w ktorych prolaktyna standardowo góruje nad norma poziom 570, a moj testosteron jest w dolnej granicy widelek gdzie zawsze mialem go na poziomie sredniej z maksymalnej i minimalnej wartosci. Wiec czy to normalne? Czy ja przesadzam? Dodam ze mam obecenie 25 lat.

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Wysoki poziom prolaktyny może występować ponad przyjętą normę zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Najważniejsze jest, aby znaleźć przyczynę takich wysokich wartości oraz określić, jakie niesie to ze sobą niebezpieczeństwo.

Prolaktyna jest hormonem wytwarzanym przez przysadkę mózgową. Warunkuje ona prawidłowe funkcjonowanie organizmu. U mężczyzn zbyt wysoki poziom tego hormonu może przyczyniać się do spadku libido oraz prowadzić do takich schorzeń, jak osteoporoza, czy ginekomastia.

Wyniki przedstawionych badań, mogłyby wskazywać, że cierpi Pan na hiperprolaktynemię. Przyczyn takiego stanu może być wiele, a zaliczyć można między innymi: uraz fizyczny, przewlekły stres oraz długotrwałe oddziaływanie czynników emocjonalnych, stosowanie niektórych leków, niewydolność nerek i wątroby, choroby tarczycy, czy guzy przysadki mózgowej.

W racji tego, że miał już Pan przeprowadzaną diagnostykę obrazową, można by wykluczyć poważne schorzenia, jako przyczynę wysokiej wartości prolaktyny.

Jeżeli przeżywa Pan sytuacje stresowe, możliwe, że takie czynniki powodują wzrost wartości tego hormonu.

Ze względu na odległość, ciężko ustalić jest przyczynę takich wzrostów hormonu, dlatego też zalecamy ponowną konsultację z lekarzem endokrynologiem, który dokładnie oceni aktualny stan Pana zdrowia.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/prolaktyna

https://portal.abczdrowie.pl/podwyzszona-prolaktyna-funkcje-normy-przyczyny-leczenie

https://zdrowie.parenting.pl/zaburzenia-hormonalne-u-mezczyzn

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.