Co mam robić z wąską pochwą?

Ogółem, nie wiem co robić... Mam problem, który nie wiem jak rozwiązać, bo się też trochę wstydzę. Mam 19 lat i mam problem z pochwą. Polega on na tym, że nie dam rady uprawiać stosunku ponieważ gdy próbowałam to z jednej strony mam obawę przed tym i mi boli jak i również, może to głupie ale ginekolog powiedział mi że moja macica nie jest zbyt duża i muszę przejmować inicjatywę, aby było lepiej...lecz i to nie działa i nie wiem jak to określić czy jestem zbyt jakby to określić mała czy po prostu mam przed tym obawę, lecz myśle, że ją pokanałam i nie wiem co mogę jeszcze zrobić. Proszę o jakieś porady co mogę zrobić...

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

problem wąskiej pochwy dotyczy wielu kobiet i nie jest to absolutnie powód do wstydu. Wynika to z budowy anatomicznej, jak i czasami psychicznej, jednak istnieje rozwiązanie, które pomoże uporać się z tym problemem. W celu rozszerzenia pochwy na początku stosujemy rozszerzacze zwane inaczej dilatorami. Występują one w różnych rozmiarach, które stopniowo zwiększamy do pożądanego efektu, dodatkowo podczas stosunku możemy miejscowo zastosować żel znieczulający. W celu uporania się z problemami natury psychicznej trzeba porozmawiać o tym z partnerem, warto zadbać o to, aby była Pani przed stosunkiem podniecona, co skutecznie obniży próg bólu.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/wagina

https://portal.abczdrowie.pl/anatomia-intymna-kobiety

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-pochwy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.