Co mam zrobić z tym bólem skroni?

Witam, Ponad dwa tygodnie temu bardzo zaczely mnie bolec skronia..ból promieniował do uszu i karku.. następnie jak ból głowy ustąpił doszły szumy uszne i uczucie guli w gardle.. czasem czuje równie jakby cisnienie w nosie...które napiera... Na dole wyszły mi troszeczkę dwie ósemki, jestem umówiona na ich usunięcie.. plus do zrobienia górna 7ka... Czy te dolegliwości mogą być spowodowane właśnie osemkami? Najbardziej doskwierają mi uszy...czasem boli mnie żuchwa...i te szumy... Ciśnienie mierze regularnie i jest prawidłowe. Dodam, ze byłam u laryngologa, miałam badanie słuchu i wszystko dobrze...

W przypadku wyrastania ostatnich zębów trzonowych (zwanych potocznie "ósemkami") często rzeczywiście pojawia się ostry, "pulsujący" ból oraz charakterystyczne uczucie rozpierania w łuku szczęki. Czasem ból promieniuje też na żeby sąsiadujące, na całą szczękę a nawet do ucha albo oka.

Często rzeczywiście pojawiają się w takich przypadkach bóle głowy oraz bóle w okolicach zatokowych co jest spowodowane anatomicznym umiejscowieniem górnych ósemek w głębi jamy ustnej, tuż poniżej... właśnie zatok, co powoduje ich ucisk i wzrost ciśnienia w zatokach, co objawia się charakterystycznym "zatokowym" bólem głowy.

Ból może także promieniować do ucha oraz stać się przyczyną nie tylko szumów usznych ale również niedosłuchu.

Wizyta u stomatologa i - ewentualnie - laryngologa, powinna wszystko wyjaśnić.

Pozdrawiam serdecznie

mgr Arkadiusz Ciołkowski, zielarz - fitoterapeuta www.poradazielarska.pl