Co mnie może uczulać?

Od roku mam problemy z gardłem. Jest zaczerwienione, boli, swędzi, drapie. Czasem widać na nim takie jakby czerwone wżery. Do tego dochodzi uczucie zimna i rozbicia, brak apetytu. Wzięłam już kilkanaście antybiotyków z różnych grup - nie pomogło. Zrobiłam wymazy - nic nie wykazały. Ponieważ w zeszłym roku największy kryzys był w kwietniu (ale ciągnęło się to do lipca ) i w tym także zaczęły się problemy akurat w tym miesiącu laryngolog powiedział, że to musi być alergia. Rodzinny też jest tego zdania. Mówią, że to nie wygląda na nadkażenie bakteryjne, a raczej na gardło palacza (nie palę!) U alergologa też z tym byłam. Nie umiał mi pomóc. Jestem uczulona na wiele alergenów min. trawy, drzewa (szczególnie brzoza), mleko, kakao, drób, jajka, pierze, psa, marchew, roztocza, pleśnie, orzechy, maka. Szczególnie dokucza mi alergia pokarmowa. Trudno mi ułożyć dietę bez alergenów, ale staram się jej przestrzegać. Codziennie zażywam loratadynę. Jaki alergen może tak działać na gardło?

KOBIETA ponad rok temu

Witam,

Opisane dolegliwości, historia ich leczenia oraz jego efekty mogą nasuwać podejrzenie alergii jako przyczyny. Jeśli rzeczywiście wykluczono wszelkie inne możliwe przyczyny, to pamiętając również, że stwierdzono u Pani nadwrażliwość na wiele alergenów, rozpoznanie takie może być tym bardziej uzasadnione. Bez jego udowodnienia, tzn. znalezienia konkretnego czynnika wywołującego opisane objawy nie możemy jednak z całą pewnością stwierdzić alergii, a jedynie wysunąć podejrzenie. Znalezienie odpowiedzialnego alergenu jest niezwykle trudne i może się nie udać. W celu jego identyfikacji, należałoby wyeliminować z otoczenia/diety najpierw stwierdzone już u Pani czynniki wywołujące alergię i włączanie ich po kolei-tzw. próby prowokacyjne, by ocenić, który wywoła zmiany w gardle. Jest to jednak ryzykowne i wymaga hospitalizacji, ponieważ narażenie na alergen wiąże się z ryzykiem wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego. Nie ma też gwarancji, że czynnik odpowiedzialny za objawy zostanie zlokalizowany.
Pamiętać również należy, że objawy nie muszą być związane z alergią. Konieczna jest właściwie poprowadzona, szczegółowa diagnostyka, oparta na solidnie zebranym wywiadzie i badaniu lekarskim, które stanowią wstęp do zaplanowania badań dodatkowych.

Pozdrawiam