Zapytaj lekarza

7 4 2 , 9 6 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy to na pewno astma?

Zapomniałam dodać, że informowałam lekarza o moich obawach, że przyczyną moich objaw może być alergia na siano lub coś związanego z królikami. Lekarz ani nie potwierdził ani nie zaprzeczył, gdyż męczyłam się również z infekcjami wirusowymi. Czy lekarz może tylko po osłuchaniu stwierdzić, że to na pewno astma? Bo tego jest pewien, wątpliwości ma tylko co do tego na jakim tle. Mój dziadek ma astmę i wiem, że to bardzo niebezpieczna choroba. Może jest jakaś szansa, że to nie to? Może przebadać się jeszcze u innego lekarza? Postarałam się opisać najdokładniej jak potrafię objawy. Pisałam już wcześniej, że mam różne alergie i tak ciężko mi z nimi, nadciśnienie, jeszcze do tego astma. To zrujnuje mi życie.
ponad rok temu

Alergia. Fakty i mity

Czy człowiek rodzi się z alergią? Czy można być uczulonym na nieszkodliwe wcześniej alergeny? Czy alergia to to samo, co nietolerancja pokarmowa? Zobacz popularne fakty i mity na temat alergii.

Witam,

Jak już napisałam w odpowiedzi na Pani pytanie o podobnym tytule, na podstawie wywiadu i badania fizykalnego można wysunąć podejrzenie astmy. Pełną diagnozę postawić można po zakończeniu diagnostyki. Konieczne jest wykonanie badań czynnościowych-spirometrii-podstawowej, rozszerzonej ew. o próbę rozkurczową i/lub prowokacyjną.

Występowanie alergii nie wyklucza astmy, a nawet zwiększa jej ryzyko. Tym bardziej wskazane może być wykonanie prób prowokacyjnych w celu określenia odpowiedzialnego za wywoływanie objawów alergenu. Świadomość mieć należy, że nie zawsze udaje się go określić, a próbę prowokacyjną przeprowadza się tylko w warunkach szpitalnych(ryzyko silnej reakcji alergicznej, do wstrząsu włącznie).

Astma może mieć ciężki przebieg jeśli nie jest lub jest nieodpowiednio leczona.

Właściwa i odpowiednio wcześnie podjęta terapia pozwala na niemal normalne funkcjonowanie.

Choroby współistniejące mogą(ale nie muszą) mieć negatywny wpływ na przebieg i kontrolę choroby, ale możliwa jest odpowiednia synchronizacja leczenia.

Pozdrawiam

Lekarz w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym Oddział I Wewnętrzny.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy