Czy astma przeszkadza w uprawianiu sportów ekstremalnych?

Witam, Swoja przyszłość wiążę ze sportami ekstremalnymi i ogólnym przełamywaniu "barier wytrzymałości" człowieka (typu wyprawy himalaistyczne, alpinistyczne oraz wyprawy w inne, polarne oraz miejsca zarówno w celach podróżniczych jak i sportowych). Jest u mnie stwierdzona astma. Jest przejściowa i chyba bardzo słaba, bo często palę papierosy i nigdy nie mam po nich ataków astmy (choć nie jestem nałogowym palaczem), gdy na wiosnę są duże zapylenia, to astma nie zawsze mnie łapie, ale jeśli już to nastąpi, to nie jest to silny atak (nie łzawią mi oczy, nie kaszlę, ale łapie mnie katar), przy wysiłku fizycznym tylko bardzo rzadko łapie mnie atak astmy, tylko po zbyt długotrwałym bieganiu. Byłem (lub nadal jestem) alergikiem, jestem uczulony na sierść psów, choć w chwili obecnej znacznie lepiej się czuję przy czworonogach. Tylko po długotrwałym (naprawdę długotrwałym) przebywaniu z psem bądź kotem łapie mnie katar i słaby atak astmy. Mam 18 lat. Obecnie zażywam lek sterydowy, lek wziewny. Potrzeba jego używania ogranicza się do jednego zażycia dziennie (tylko przed snem, kiedy kładę się do łóżka, zapewne przyczyną są roztocza, choć pod wieczór zawsze automatycznie mnie łapie atak, który za chwilę jest detronizowany przez niewielki wziew mojego leku). Jak wiadomo, do uprawiania większości sportów ekstremalnych wymagane są badania lekarskie. Dlatego zwracam się do specjalistów z pytaniem: czy astma przekreśla moje plany uprawiania niektórych sportów ekstremalnych (zwłaszcza nurkowanie, paralotniarstwo, spadochroniarstwo i wspinaczki różnego rodzaju)? Z góry dzięki za odpowiedzi. Sebastian

Witam,
Astma może utrudnić realizację przedstawionych planów. Wiele zależy od stopnia jej nasilenia, który ocen należy w badaniu spirometrycznym. Ważna jest też dokładna ocena częstości napadów oraz ich jakości - co możliwe jest w trakcie wywiadu.  Nieodzowne jest też badanie fizykalne.
Przy okazji spirometrii wykonać należy nie tylko badanie podstawowe, próbę rozkurczową, ale również próbę prowokacyjną, by ocenić reakcję na różne rodzaje wysiłku fizycznego.

Pozdrawiam