Duszności i kłopoty z uprawianiem sportu

Jestem alergikiem, ale od jakiegoś czasu mam problemy co jakiś czas ze złapaniem oddechu. Pomaga mi wtedy oxis, ale tylko na jakąś dobę. Nigdy wcześniej nie mialem z czymś takim problemu. Uprawiałem sport, a teraz muszę to przerywać, gdyż po prostu czasem nie daję rady. Chciałbym wiedzieć, czy to na pewno astma, a czy jak tak, to czy z jakimiś lekami mogę czynnie uprawiać sport ?

MĘŻCZYZNA, 17 LAT ponad rok temu

Jakie zwierzę będzie odpowiednie dla alergika?

Kochasz zwierzęta, ale zdiagnozowano u ciebie alergię? Spróbuj wybrać takiego pupila, który nie będzie działał uczulająco. Miłośnicy kotów powinni wybrać nevę masquarade lub kota syberyjskiego. Sprawdzą się także rasy gubiące mniej sierści, między innymi devon rex lub cornish rex. Istotny jest też kolor ? mniej uczulający będzie biały pupil.

Szanowny Panie!

Zważywszy na alergię i opisane objawy, astmę należy brać pod uwagę. Jednak do jej rozpoznania niezbędny jest dokładny wywiad lekarski, badanie przedmiotowe oraz badania czynnościowe, m.in. spirometria. Konieczna jest więc wizyta u lekarza.

W przypadku potwierdzenia astmy prawidłowe jej leczenie zapewnia utrzymanie normalnej aktywności życiowej. Ćwiczenia fizyczne, zwłaszcza pływanie, są wręcz polecane chorym. Powolna rozgrzewka lub marsz łagodzą późniejszą reakcję na bardziej energiczny wysiłek. W razie potrzeby, przed planowanym wysiłkiem zaleca się choremu przyjęcie leku zapobiegajacego skurczowi oskrzeli.

Proszę jednak pamiętać, że dużo zależy od rodzaju sportu, intensywności uprawiania oraz indywidualnego chorego. Po przeprowadzeniu diagnostyki i wykonaniu ewentualnych dodatkowych badań, lekarz będzie mógł się wypowiedzieć w Pana sprawie.

Pozdrawiam serdecznie

Lekarz w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym Oddział I Wewnętrzny.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty