Duszności i kłopoty z uprawianiem sportu

Jestem alergikiem, ale od jakiegoś czasu mam problemy co jakiś czas ze złapaniem oddechu. Pomaga mi wtedy oxis, ale tylko na jakąś dobę. Nigdy wcześniej nie mialem z czymś takim problemu. Uprawiałem sport, a teraz muszę to przerywać, gdyż po prostu czasem nie daję rady. Chciałbym wiedzieć, czy to na pewno astma, a czy jak tak, to czy z jakimiś lekami mogę czynnie uprawiać sport ?

Szanowny Panie!

Zważywszy na alergię i opisane objawy, astmę należy brać pod uwagę. Jednak do jej rozpoznania niezbędny jest dokładny wywiad lekarski, badanie przedmiotowe oraz badania czynnościowe, m.in. spirometria. Konieczna jest więc wizyta u lekarza.

W przypadku potwierdzenia astmy prawidłowe jej leczenie zapewnia utrzymanie normalnej aktywności życiowej. Ćwiczenia fizyczne, zwłaszcza pływanie, są wręcz polecane chorym. Powolna rozgrzewka lub marsz łagodzą późniejszą reakcję na bardziej energiczny wysiłek. W razie potrzeby, przed planowanym wysiłkiem zaleca się choremu przyjęcie leku zapobiegajacego skurczowi oskrzeli.

Proszę jednak pamiętać, że dużo zależy od rodzaju sportu, intensywności uprawiania oraz indywidualnego chorego. Po przeprowadzeniu diagnostyki i wykonaniu ewentualnych dodatkowych badań, lekarz będzie mógł się wypowiedzieć w Pana sprawie.

Pozdrawiam serdecznie