Zapytaj lekarza

7 3 6 , 1 7 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy duszności muszą wskazywać na astmę?

Witam! Jestem 17-letnim chłopakiem. Kilka lat temu jeździłem na odczulanie alergiczne. Do niedawna było wszystko w porządku, ale od jakiegoś czasu mam dusznośc. Najpierw dostawałem ich jak przyjeżdzał kuzyn chory na astmę i to najczęściej wieczorem lub w nocy. Od niedawna jednak zacząłem częściej dostawać duszności. Że w rodzinie są chorzy na astmę to leki posiadam. Zacząłem je zażywać na własną rękę jakiś raz dziennie. Są dni, kiedy czuję się bardzo dobrze, ale są chwile, kiedy po prostu zatyka mi oddech w gardle i muszę wziąć leki lub jakąś miętę do ust, to po chwili przechodzi. Chciałbym wiedzieć, czy to musi być astma, czy są szans, że nie. Dla uzupełnienia powiem, że czesto uprawiam sporty i nie chciałbym ich przerywać. Wręcz przeciwnie, chciałbym zwiększyć treningi dla polepszenia kondycji. Czy w tej chwili jest to możliwe? Z góry dziekuję za odpowiedź.

MĘŻCZYZNA, 17 LAT ponad rok temu

Jak leczyć alergię?

Szacuje się, że na choroby alergiczne cierpi prawie 15 mln Polaków. Jakie są skuteczne metody walki z tą dolegliwością, tłumaczy prof. Piotr Kuna, alergolog.

Witam!

Napady duszności, aczkolwiek charakterystyczne dla astmy, nie muszą być jej wynikiem. Ryzyko jej wystąpienia w Twoim przypadku jest zwiększone ze wzgledu na występowanie choroby w rodzinie oraz Twoja alergię. Zdecydowanie doradzam wizytę u lekarza, gdyż do postawienia diagnozy konieczny jest szczegółowy wywiad lekarski, badanie fizykalne oraz badania diagnostyczne, m.in. spirometria.

W razie potwierdzenia i rozpoznania astmy pamiętaj, że dobrze dobrane leczenie umożliwia praktycznie normalne funkcjonowanie i nie musi oznaczać rezygnacji ze sportu. Wszystko zależy od stopnia ciężkości choroby, ogólnego stanu zdrowia, odpowiednio szybko wdrożonego leczenia oraz rodzaju sportu.

Pozdrawiam serdecznie

Lekarz w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym Oddział I Wewnętrzny.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy