Czy to może być astma? Kto może zrobić takie badanie jak spirometria?

Moja córeczka ma 5 lat, przez ostatnie dwa lata cały czas choruje, a mianowicie ciągle ma kaszel, który jest bardzo dokuczliwy. Myślałam, że to jest alergia, ale miała robione testy i nic nie wykazał i bardzo się boję, że to może być początek astmy. Jej kaszel jest bardzo dokuczliwy, nie byłoby minuty, żeby nie zakasłał. Nie ma co prawda świszczącego oddechu, ale kaszel jest. Ostatnio był najdłuższy okres kiedy nie chorowała, a było to 5 miesięcy i po tym okresie jest znowu chora. Nie wiem co mam robić. Kto może zrobić takie badanie jak spirometria?

ponad rok temu

Witam serdecznie.
Rozpoznanie astmy u dzieci jest niestety trudniejsze niż u osób dorosłych i opiera się głównie na zebranym wywiadzie i objawach klinicznych. Jednak u dzieci po 5 roku życia można spróbować wykonać spirometrię, pomiar szczytowego przepływu powietrza PEF, testy skórne czy próbę prowokacyjną. Badania te są zwykle wykonywane przez alergologa lub pulmonologa.

Proszę wybrać się z córką do lekarza rodzinnego, po badaniu i przejrzeniu kartoteki lekarz powinien zdecydować czy są wskazania do dalszej diagnostyki i skierować Panią wówczas do konkretnego specjalisty.

Pozdrawiam.