Zapytaj lekarza

7 3 6 , 9 5 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Pieczenie ust: czy to alergia?

Od kilku miesięcy bardzo mnie pieką i wysychają usta. Uważam, że jest to spowodowane przez mentol w paście do zębów przede wszystkim. Gdy myję zęby, czuję, że pieczenie się nasila. Słyszałem, że może być też to uczulenie na fluor, ale gdy ja biorę coś z mentolem do ust, od razu czuję pieczenie... Proszę o pomoc. Chcę się dowiedzieć, czy istnieje takie uczulenie i proszę o porady.

MĘŻCZYZNA, 19 LAT ponad rok temu

Alergia. Fakty i mity

Czy człowiek rodzi się z alergią? Czy można być uczulonym na nieszkodliwe wcześniej alergeny? Czy alergia to to samo, co nietolerancja pokarmowa? Zobacz popularne fakty i mity na temat alergii.

Witam!

Alergenem może być praktycznie wszystko. Nie należy więc sugerować się częstościa występowania alergii na dany czynnik.
Najprostszym sposobem sprawdzenia, czy jest to uczulenie na mentol, jest odstawienie wszelkich produktów go zawierajacych. Jeśli stan warg poprawi się, będzie to wskazówka, potwierdzająca podejrzenie. Dodatkowo można zastosować próbę prowokacyjną mentolem. Możliwe jest to jednak tylko w odpowiednio wyposażonych placówkach medycznych, gdyż w przypadku rzeczywistej alergii, może być to niebezpieczne nawet dla życia.

Ważne też by pamiętać, że mentol ma działanie lekko drażniące, mogące powodować uczucie mrowienia na skórze, nie bedące wynikiem alergii.

Pozdrawiam

Lekarz w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym Oddział I Wewnętrzny.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy