Jaka może być przyczyna takiego nagłego nasilenia się alergii?

Witam. Chciałabym się dowiedzieć jakie mogą być przyczyny gwałtownego nasilenia się alergii. Miałam tylko małą alergię na kota. Wiosną tego roku nagle dopadła mnie silna alergia. Nie mogłam spędzić na dworze nawet kilku minut bo brakowało mi tchu i spadało mi ciśnienie. To samo działo się po zjedzeniu większości produktów. Od kilku dni nie mogę prawie nic zjeść, zbliżyć się do kota bo zaraz mam silne objawy alergiczne. Nawet powąchanie kosmetyków kończy się silną dusznością. Nie wiem co się dzieje. Z każdym dniem moja alergia przybiera na sile. Reakcje alergiczne kończą się anafilaksją. Jaka może być przyczyna takiego nagłego nasilenia się alergii? Proszę o pomoc. Mam 25 lat

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Nie napisała Pani, czy konsultowała Pani te problemy z lekarzem oraz czy przyjmowane są pewne leki antyhistaminowe?

Alergie w dzisiejszych czasach to bardzo częsta przypadłość, dotykająca zarówno dzieci jak i dorosłych, bez względu na płeć.

Z przedstawionych objawów mogłoby wynikać, że nastąpił wzrost poziomu alergii na sierść kota i wystąpiły przy tym reakcje krzyżowe. Dodatkowo mogły pojawić się inne alergeny, na które wcześniej nie była Pani uczulona.

Alergia jest reakcją układu immunologicznego na dany alergen. Na wystąpienie tej reakcji mogą mieć wpływ czynniki genetyczne oraz środowiskowe. Objawy uczuleniowe mogą powodować różne czynniki, tak jak: sierść zwierząt, pyłki roślin, pokarmy, roztocza kurzu domowego, substancje chemiczne, a także jad owadów.

Bardzo ważna jest diagnostyka, żeby wiedzieć, na co i w jakim stopniu jest się uczulonym. Istnieją różne metody badań, między innymi testy skórne punktowe lub płatkowe, oznaczenie swoistych przeciwciał IgE w surowicy krwi, testy prowokacyjne, a także molekularna analiza komponentów antygenowych CRD oraz badania genetyczne.

Proponujemy wizytę u lekarza alergologa, który wskaże odpowiedni kierunek diagnostyki. Znając dokładnie, co Panią uczula, będzie mógł wdrożyć właściwe leczenie, aby złagodzić występujące objawy.

W zależności od stopnia nasilenia i klasy alergii stosuje się leki antyhistaminowe doustne lub miejscowe, leczenie sterydowe, a w ostateczności odczulanie na dany alergen.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/alergia

https://portal.abczdrowie.pl/alergie-krzyzowe

https://portal.abczdrowie.pl/kontaktowa-pokrzywka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.