Co mogą oznaczać burczenia w brzuchu i wzdęcia?

Witam. Mam 18 lat. Od ponad roku doskwierają mi pewne objawy tj. częste burczenie w brzuchu, wzdęcia i częste potrzeby wypróżnienia w sytuacjach sterowych ale nie tylko. Np przed wyjściem do szkoły, w trakcie lekcji, przed różnego rodzaju wyjściami, nawet w towarzystwie znajomych. Podejrzewam nerwicę żołądka. W jaki sposób wykluczyć inne przyczyny ?

Witam. Przede wszystkim powinien udać się Pan do lekarza pierwszego kontaktu, który da Panu skierowanie do specjalisty- gastrologa- i zleci podstawowe badania. Dopiero po wykluczeniu biologicznych przyczyn, będzie można poszukać przyczyn o podłoży psychogennym.
Pozdrawiam

Witam,

wskazana jest konsultacja gastrologiczna. Prezentowane przez Panią objawy mogą mieć podłoże psychogenne - nerwicowe zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna jako forma leczenia problemu.

Pozdrawiam serdecznie