Co mogą oznaczać te pręgi na udzie?

Mam 22 lata. I dziś rano zauważyłam dwie czerwone kreski na moim udzie teraz wieczór jest ich już 7 co to może być... Przypominają pręgi. Są czerwone. Jakby zadrapanie. Ale jestem pewna, że się nie zadrapałam... Proszę o pomoc ci mam z tym zrobić...

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

skoro jest Pani pewna, że nie doszło do uszkodzenia skóry, to bardzo możliwe, że czerwone pręgi na udach, które Pani zauważyła, mogą oznaczać pojawienie się rozstępów.

Powstają one na skutek zerwania włókien kolagenowych i najczęściej zlokalizowane są na pośladkach, piersiach, brzuchu lub właśnie udach. Przyczyną mogą być wahania masy ciała, ciąża, zaburzenia hormonalne lub uwarunkowania genetyczne. Rozstępy na początku mają czerwone zabarwienie, co jest związane z toczącym się stanem zapalnym. Po zagojeniu stają się one białe.

Aby je zniwelować najlepiej jednak działać szybko, gdyż czerwone rozstępy będące w początkowej fazie łatwiej jest wyleczyć aniżeli te białe. W tym celu stosuje się specjalne kosmetyki na rozstępy, stosuje masaże i zabiegi kosmetyczne, dba o dietę oraz odpowiednie nawodnienie.

Aby jednak mieć pewność, że pręgi, które Pani zauważyła są na pewno rozstępami, warto udać się na konsultację do dermatologa, kosmetologa bądź lekarza medycyny estetycznej.

Podobne pytania znajdzie Pani poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznaczaja-czerwone-paski-na-udach, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moga-znaczyc-takie-czerwone-pregi-na-nogach, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czym-sa-czerwone-slady-na-udach.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.