Co może być powodem utrzymującego się zapalenia?

Mam 24 lata. Od kilku lat (około 8) towarzyszy mi zapalenie mieszków włosowych na głowie we włosach. Przez ten czas u różnych lekarzy próbowałem najpierw tetracykliny i robionych maści, które nie przyniosły skutku. W końcu przeszedłem terapię izotretynoina, która przyniosła efekt na krótko, gdyż zapalenie powróciło po kilku miesiącach od zakończenia kuracji. Robiłem również w zeszłym roku badania na obecność grzybów i bakterii w krostach ma głowie, które nie wykazało żadnych nieprawidłowości. W dalszym ciągu nie wiem, co może być powodem utrzymującego się zapalenia.

Zapalenie może mieć charakter atopowy. W takiej sytuacji warto wykluczyć istnienie czynników wyzwalających nasilenie i utrzymywanie się dolegliwości. Należy obserwować, czy zmiany patologiczne nasilają się w przypadku kontaktu z substancjami, np. środkami higienicznymi. Proszę także pamiętać, że zmiany skórne mogą świadczyć o nietolerancjach i alergiach pokarmowych. Dokładna rewizja jadłospisu nierzadko pozwala na identyfikację czynnika wyzwalającego zapalenie. Warto rozpocząć od próby eliminacji białka mleka krowiego i zbóż zawierających gluten (to może być postać choroby Duhringa).