Zapytaj lekarza

7 4 0 , 8 7 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Co może być przyczyną swędzenia całego ciała?

Mam 17 lat i jestem dziewczyną. Od ok. 3 miesięcy swędzi mnie całe ciało, najczęściej w nocy lub pod prysznicem (od ciepłej wody). Najmocniej w nocy swedzą mnie łydki, uda, stopy i dłonie. Poza swędzeniem mam także bardzo suchą skórę i wypadają mi włosy. Nie mam żadnych zmian skórnych, oprócz drobnych krostek pojawiających się podczas swędzenia na dłoniach, nadgarstkach i stopach, które po ustaniu swedzenia znikają. Byłam kilkakrotnie u lekarza, ale żadny z przepisanych przez niego leków nawet nie złagodził objawów.

KOBIETA, 17 LAT ponad rok temu

Jedzenie może zwiększać ryzyko alergii! Zobacz, na co uważać

Dietetyk kliniczny Iwona Wierzbicka mówi o tym, jakie produkty spożywcze mogą wywoływać alergie. Ryzykowne mogą być: jaja, kolorowe barwniki spożywcze i produkty paczkowane zawierające glutaminian sodu wywołujący reakcje alergiczne. Oprócz tego warzywa takie, jak bakłażany, papryka, pomidory czy ziemniaki przyczyniają się do rozszczelnienia jelita, co może wywołać róznego rodzaju alergie.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Dziękujemy za zadanie pytania.

Opisane przez Panią objawy - świąd i wysypka sugerują reakcję alergiczną. Jeśli jedynym problemem jest w tej chwili uporczywy świąd, bez zmian na skórze (poza tymi, wynikajacymi z drapania się) należy przyjrzeć się przyczynom świądu skóry i wykluczyć takie choroby jak cukrzyca, żółtaczka, czy choroby hematologiczne (np. ziarnica złośliwa). Proszę udać się do lekarza rodzinnego, który zbierze dokładny wywiad, zbada Panią i skieruje na podstawowe badania.

Powinna Pani także zwrócić uwagę na dietę, czy w ostatnim czasie nie spożywała Pani pokarmów silnie uczulających: owoców morza, orzechów, cytrusów? Być może błąd dietetyczny powoduje takie dolegliwości.

W okresie zimowym skóra jest szczególnie narażona na podrażnienie, a osłabienie jej warstwy ochronne może nasilać objawy alergii. Dlatego należy zadbać o codzinne nawilżenie oraz natłuszczenie ciała, tak aby odbudować warstwę lipodową i pozwolić na regenerację skóry. W przypadku wykwitów o podłożu alergicznym wskazane są naturalne preparaty przeznaczone dla skóry alergicznej. Przeważnie dobrze sprawdza się najzwyklejsza oliwka dla dzieci.

Zachęcamy do zadawania innych pytań, na które z przyjemnością odpowiemy.
Z wyrazami szacunku,

Zespół redakcyjny abcZdrowie.pl

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy