Czym może być spowodowane swędzenie całego ciała?

Jestem 24-letnią dziewczyną, od połowy marca zaczęło mnie nagle swędzieć całe ciało (nogi, brzuch, ręce, szyja, plecy - dosłownie wszystko), widoczne było zaczerwienienie i delikatna kaszka. Po wizycie u lekarza rodzinnego, który przepisał mi leki przeciwalergiczne, nic mi nie pomogło, swędzenie nasiliło się, więc udałam się do dermatologa. Niestety leki przeciwalergiczne od niego też mi nie pomagały, byłam na 4 wizytach w ciągu 2 tygodni. Jedyną ulgę poczułam, jak posmarowałam się bardzo silną maścią taty, ale dermatolog powiedziała, że to rzeczywiście bardzo mocna maśc i przepisała mi lżejszą, która jednak też nic nie dawała. Objawy w końcu trochę się uspokoiły, już nie odczuwam takiego silnego swędzenia całego ciała, ale nadal ciągle bardzo swędzą mnie nogi - szczególnie łydki, uda i dolna częśc brzucha. Wieczorami nie mogę powstrzymać się od intensywnego drapania. Dodam, że w domu raczej nie ma nic, co mogłoby mnie uczulać.

KOBIETA ponad rok temu

Witam,

opisywane objawy - świąd i wysypka sugerują faktycznie reakcję alergiczną. Pisze Pani, że po zastosowanym leczenia świąd nie ustępuje, a jak wysypka? Jeśli jedynym problemem jest w tej chwili uporczywy świąd, bez zmian na skórze (poza tymi, wynikajacymi z drapania się) należy przyjrzeć się przyczynom świądu skóry i wykluczyć takie choroby jak cukrzyca, żółtaczka, czy choroby hematologiczne (np. ziarnica złośliwa). Radzę udać się do lekarza rodzinnego, który zbierze dokładny wywiad, zbada Panią i skieruje na podstawowe badania. Pozdrawiam.