Swędzą mnie nogi: gdzie szukać przyczyn?

Witam. Ostatnio zauważyłam, że jak kładę się spać, zaczynają mnie swędzieć nogi. Jak tylko myślę o tym, że zaraz się położę spać całe nogi mnie swędzą tak, że nie mogę zasnąć. Mam całe nogi podrapane, często drapię się aż do mięsa! Co mam zrobić? Robiłam testy na uczulenie, ale wyszło, że nie mam żadnych alergii. Nie wiem co mam robić!

KOBIETA ponad rok temu

Szanowna Pani,

świąd jest bardzo nieprzyjemnym objawem mogącym mieć bardzo wiele przyczyn. Od suchości skóry mogącej wynikać z zaburzeń hormonalnych czy cukrzycy, poprzez zapalenia skóry mogące mieć etiologię np. pasożytniczą, po choroby układowe z podwyższonym stężeniem wapnia czy bilirubiny (żółtaczka) lub choroby układu krwiotwórczego. Aby poznać przyczynę Pani dolegliwości należałoby ocenić skórę, zebrać dokładny wywiad odnośnie współistniejących dolegliwości i objawów oraz wykonać badania dodatkowe. Proszę skontaktować się z lekarzem rodzinnym i/lub dermatologiem.