Swędzenie nóg - co to może znaczyć?

Witam. Od pewnego czasu zauważyłam, że przed pójściem spać zaczynają mnie potwornie swędzieć nogi. Są w tej chwili całe podrapane, nie mogę spać! Jak tylko pomyśle o spaniu, swędzenie nóg wraca! W jednej chwili nic mnie nie swędzi, pomyślę ,że już mam iść spać i znowu odczuwam bardzo silne swędzenie nóg. Robiłam testy na alergie, ale nie jestem na nic uczulona. Co mam robić ? Objawem jakiej choroby mogą być swędzące nogi? Nigdy wcześniej nie miałam takich problemów. Co to może być? Powinnam wykonać badania? Ale na co? Jakie badania wykonuje się przy swędzeniu nóg? A może wystarczą maści i kremy? Jakie byłyby w moim przypadku najskuteczniejsze? Naprawdę nie wiem już co mam robić w mojej sytuacji, swędzenie nóg podczas snu jest strasznie dokuczliwe, tym bardziej, że "włącza" mi się ten mechanizm gdy tylko pomyślę o spaniu. Z góry dziękuję za wszelkie porady w mojej sprawie. Pozdrawiam.
KOBIETA ponad rok temu

Szanowna Pani,

świąd jest nieprzyjemnym uczuciem mogącym mieć bardzo wiele przyczyn. Może on mieć zarówno tło psychogenne, jak i może być spowodowany suchością skóry spowodowaną zaburzeniami hormonalnymi, metabolicznymi (np. cukrzyca czy hiperkalcemia, czyli za duży poziom wapnia) czy przyczynami miejscowymi.
Świąd może być spowodowany także rzadszymi, groźniejszymi chorobami, jak choroby układu krwiotwórczego, cholestaza, prowadząca do podwyższonego poziomu bilirubiny czy przewlekłą niewydolnością nerek.
W celu postawienia diagnozy potrzebne jest dokładne zebranie wywiadu, ocena skóry,przeprowadzenie badania przedmiotowego oraz badań dodatkowych. W podanym celu proszę zgłosić się do lekarza rodzinnego i/lub dermatologa.