Swędzi mnie całe ciało. Co mi jest?

Witam, początek mojego problemu sięga aż do okolic listopada 2009. Mniej więcej w tym czasie zaczęło swędzieć mnie ramię. Nie było żadnych zmian skórnych. Mam krostki na dekolcie i na ramionach, które lekarka zdiagnozowała jako zapalenie mieszków włosowych, chyba tak to się nazywa - są to zwykle krostki koloru skóry, czasem swędzą, ale rzadko i nie intensywnie. Pani doktor powiedziała ze to są zmiany dziedziczne, genetyczne i nic nie da się z tym zrobić, bo zawsze będą. Wracając do mojego problemu. Gdy zaczęłam drapać ramię, z czasem pojawiły się krostki - inne niż wyżej wymienione - bardziej swędzące, niczym ugryzienie komara. Skóra zrobiła się sucha i zaczerwieniona. Nie przybrało to żadnego kształtu. Poczytałam na Internecie o rożnych przypadłościach. Długo nie interweniowałam, dopiero później po paru miesiącach, czyli w okolicach lutego 2010, ręka swędziała nie do wytrzymania! Plamy rozeszły się i objęły większą część ramienia, krostki również, ale nie było ich dużo. Poszłam do lekarki, ale niestety nie umiała mi pomóc. Stwierdziła, że to może być grzybica, ale niekoniecznie bo nie ma typowych dla siebie objawów - nie ma uformowanego kształtu itd. Przepisała mi jakiś olejek który miał pomoc. Znów zaniedbałam sprawę. Choroba rozprzestrzeniła się praktycznie na cale ciało. Najbardziej swędziała mnie ręka, od której się zaczęło, dekolt i niestety tak było parę dni temu. Teraz swędzi mnie prawie wszystko! Nie mogę przestać się drapać, nie mogę myśleć o czymś innym! Swędzą mnie całe ręce - bez dłoni, szyja, dekolt, brzuch, uda i łydki, czasem grzbiet stopy, plecy tylko troszkę. Najdziwniejsze, że nie mam prawie żadnych zmian, jedynie zaczerwienione lekko miejsca, (teraz muszę przyznać ze zmiany duże - ślady od drapania, czasami pojawiają się takie podskórne krwinki czerwone - też od drapania). Najgorzej jest pod prysznicem, gdy myję się letnią nawet wodą ciało robi się czerwone, wszystko swędzi, a ja nie umiem się powstrzymać i szoruję się gąbka (potem nakładam oliwkę i jest chwilowa ulga). Terminy do dermatologa są zajęte na 3 miesiące, na prywatnego nie mam pieniędzy, a do zwykłego lekarza pierwszego kontaktu mogę iść dopiero za parę dni. Ludzie, nie wiem co robić! Co to może być? Swędzi jak diabli!

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie.
Niestety bardzo trudno odpowiedzieć na Pani pytanie bez badania lekarskiego. Przyczyn świądu jest bardzo wiele, nie tylko związane z chorobami skóry, ale także z chorobami wątroby czy nerek. Przyczyną może być także infekcja pasożytnicza.

Kolejnym powodem Pani zmian skórnych może być uczulenie, proszę się na spokojnie zastanowić, czy nie ma związku z wystąpieniem objawów i włączeniem czegoś nowego do diety,  nowych leków, stosowanie  nowych kosmetyków czy środków chemicznych. Przyczyną mogą być również choroby skóry.

Na Pani miejscu udałabym się do lekarza rodzinnego, który będzie mógł przepisać preparaty zmniejszajace świąd,  a następnie wskazna będzie prawdopodobnie wizyta u dermatologa.
Niestety drapanie i drażnienie zmian na pewno nie przyniesie Pani ulgi, a jedynie może spowodować bakteryjne nadkażenie zmian.
Pozdrawiam.