Co może oznaczać brak zarodka w obrazie usg?

Mam 28 lat i jestem w mojej pierwszej ciąży. Ostatnią miesiączkę miałam 5.08.10. 17.10 byłam na badaniu usg dopochowym i nie widać zarodka. 20.10 (wczoraj) robiłam badanie na b-hcg i wyszlo 23 107mIU/ml. Nastepną wizytę mam na 24.10. Ostatnio jednak moja pani ginekolog właściwie nic nie powiedziała i dlatego mam pytanie - czy to, że nie było widać zarodka jest martwiące? Dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

ustalając na podstawie daty ostatniej miesiączki tydzień ciąży, obraz zarodka w jamie macicy powinien już być obecny. Powinna Pani poprosić lekarza wykonującego badanie USG o dokładne wyjaśnienie Pani stanu zdrowia i przebiegu ciąży.

Podwyższenie bHCG może bowiem towarzyszyć sytuacjom takim, jak np. zaśniad groniasty, czy obecność ciąży pozamacicznej.

Proszę jak najszybciej udać się do lekarza specjalisty.