Co może oznaczać D-Dimer 7025,00 H ng/ml?

Co może oznaczać D-Dimer 7025,00 H ng/ml powtórzono badanie i wyszło D-Dimer 7275,00 H ng/ml Pacjent leczy się na POCHP ma podwyższony puls do128 , Jak leczyć? aby zmniejszyć D-Dimer do 500 . Co grozi pacjentowi? Jakie badania powinien wykonać dodatkowo? Co wpływa na tak duże podwyższenie D-Dimer ? Pozdrawiam e-mail: pual2@wp.pl

Dimer D to fragment fibryny. Powstaje jako produkt degradacji usieciowanej fibryny przez plazminę. Oznaczanie D-dimerów wykorzystuje się głównie jako test z dużą czułością diagnostyczną żylnej choroby zakrzepowo - zatorowej (ŻCHZZ). Nie można jednak tylko na podstawie poziomu D-dimerów rozpoznać ŻChZZ. Podwyższone d-dimery występują w koagulopatii ze zużycia (DIC), ciężkiej i ostrej chorobie, w ostrym zespole wieńcowym, w reakcji zapalnej i w niektórych nowotworach złośliwych. W opisywanym przypadku można w sumie podejrzewać wszystkie te choroby. Najbardziej jednak prawdopodobna jest ŻChZZ. Konieczne leczenie szpitalne i to często w warunkach OIOM, Wykonuje się USG naczyń kk dolnych, USG serca, RTG klatki piersiowej, spiralna TK klatki piersiowej, scyntygrafia perfuzyjna płuc. W leczeniu najczęściej podaje się heparynę drobnocząsteczkową w dużych dawkach, a jako kontynuowanie leczenia lek doustny p-krzepliwy. Jest to bardzo ciężka choroba grożąca śmiercią. Dlatego powtórzę, że konieczna jest dalsza diagnostyka i leczenie w warunkach szpitalnych.