Co może oznaczać kłucie w klatce piersiowej u młodej osoby?

Witam serdecznie! Mam 21 lat, od kilku lat ćwiczę, aż do dziś. Zdarzają mi się dni podczas, których kilkanaście/kilkadziesiąt razy ukłuje mnie serce tj. na wysokości serca po lewej stronie klatki lub tuż przy mostku. Jako prawdopodobne przyczyny uważam pracę na budowie, bardzo duży wysiłek podczas grypy lub przeziębienia, potem niedoleczenie do końca co mogłoby uszkodzić serce lub uraz kręgosłupa, którego rok temu doznałem. Jednak przed wspomnianą grypą nie miałem takich objawów, mimo że miałem problem z kręgosłupem. EKG serca wyszło w porządku, ciśnienie także. Jestem wydaje mi się lekko osłabiony cały czas, lecz treningów nie przerywam. Czy wedle opisu można stwierdzić czy mogę dalej kontynuować swoje treningi i czy mogą to być objawy choroby serca? Jeśli tak jakie badania wykonać i co z treningami? Pozdrawiam i dziękuję

Lek. Michał Lenard

Objawy wskazują raczej na nerwobóle międzyżebrowe. Mogą one być spowodowane przebytą infekcją. Niestety do powikłań pogrypowych należy również m. in. zapalenie mięśnia sercowego. Bez dokładnego zbadania postawienie rozpoznania jest niemożliwe. Powinien się Pan udać do lekarza rodzinnego, który w razie konieczności skieruje Pana do specjalisty. Pozdrawiam!