Co może oznaczać kłujący ból w klatce piersiowej przy głębszym wdechu?

Witam, około godziny temu zacząłem odczuwać kłujący ból w klatce piersiowej przy głębszym wdechu (ukłucie na maksymalnym wdechu i wydechu). Na początku to zbyłem myśląc, że to jakiś chwilowy ból (uczucie porównywalne jest do kolki), ale utrzymuje się on już około godziny chociaż obecnie mam wrażenie, że słabnie. Oprócz tego ułożenie ciała ma wpływ na ten ból (na przykład przy skręcie tułowia w lewo go odczuwam). Co może być przyczyną tego bólu i czy muszę się tym martwić?

Lek. Wojciech Zygmunt

Jeżeli ból taki ból nie ustąpi w przeciągu kilku godzin, a pogarsza się wydolność oddechowa (trudności w oddychaniu, duszność), warto udać się na szpitalny oddział ratunkowy (SOR), gdyż najpewniej jest to niewielka odma opłucnowa, która zdarza się czasami u młodych osób (zwłaszcza wysokich mężczyzn) po intensywnym wysiłku fizycznym. Potwierdzeniem odmy jest badanie fizykalne i wykonanie zdjęcia RTG klatki piersiowej. Niewielka odma może wchłonąć się samoistnie i wymaga jedynie obserwacji. Większa może wymagać doraźnego nakłucia opłucnej, w celu usunięcia z jamy opłucnej powietrza uciskającego na płuco i utrudniającego wentylację. Pozdrawiam i życzę zdrowia.