Co może oznaczać niska temperatura ciała?

Dzień dobry, proszę o radę, bo martwię się co się dzieje z moim zdrowiem. Od miesiąca czasu mam temperaturę ciała nie przekraczającą 36 stopni np. 35,6 czy może być to objaw jakiejś choroby ? Nadmienię ze od trzech lat biorę leki na nadciśnienie i nic po za tym. Co może oznaczać taka niska temperatura ciała ?? Czy niska temperatura ciała może mieć związek z nadciśnieniem? Z lekami, które obecnie przyjmuje? Czy powinienem się tym objawem martwić? A może to nic poważnego? Jeżeli jednak jest to poważne, to czy powinienem wykonać jakieś badania? Jakie konkretnie? Do kogo się zgłosić z problemem zbyt niskiej temperatury ciała? Z góry dziękuję za odpowiedź

Witam!
Taka temperatura nie jest zbyt niska. Temperatura "właściwa" czyli 36,6 tak naprawde jest tylko uśrednionym pomiarem i wiele osób będzie miało stale wyższą lub niższą ciepłotę bez żadnej "chorobowej" przyczyny. Jeśli nie czuje Pan, żeby miał gorączkę to nie ma sensu mierzyć temperatury, ponieważ stwierdzenie obniżonej ciepłoty nie jest istotnym problemem.

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

Ogólnie uznawana za prawidłową temperatura ciała – czyli 36,6 stopni – to tak naprawdę pewna przyjęta norma. Niektórzy ludzie mają wyższą podstawową temperaturę ciała, inni niższą – jest to niejako cecha osobnicza. Należy również pamiętać, że zmierzona temperatura u jednego pacjenta może być różna w zależności od tego, gdzie dokładnie dokonywany jest pomiar – inna będzie zmierzona temperatura pod pachą, inna w jamie ustnej, a jeszcze inna przy dokonywaniu pomiaru temperatury w odbycie.

Z wymienionych przyczyn samo stwierdzenie niższej temperatury ciała nie musi prowadzić do odczuwania niepokoju. Zaniepokoić można się jednak wtedy, kiedy obniżonej temperaturze ciała towarzyszą jakieś inne objawy, takie jak np. bladość, uczucie ciągłego zmęczenia czy ogólne pogorszenie samopoczucia. Za niska temperatura ciała pojawiać się może np. u osób z anemią, ale i w przypadku niedoczynności tarczycy. Problem ten pojawiać się może – choć rzadko – to również i w przebiegu infekcji. Różne zakażenia typowo kojarzone są z podwyższeniem temperatury ciała, jednakże u niektórych pacjentów w przebiegu infekcji dochodzi do sytuacji odwrotnej, czyli do spadku temperatury ciała.

Jeżeli więc obniżeniu temperatury ciała u Pana nie towarzyszą jakiekolwiek inne dolegliwości, to najprawdopodobniej nie ma Pan powodów do obaw. Jeżeli zaś występują u Pana jakieś inne objawy, to najlepiej byłoby, gdyby odwiedził Pan lekarza. Konsultacja z lekarzem rodzinnym powinna doprowadzić do znalezienia przyczyny Pana dolegliwości.