Co może oznaczać silny ucisk w gardle?

Dzień dobry, Sprawa dotyczy mojej mamy otóż od około miesiąca czuje ucisk w gardle od którego wydaje jej się, że się udusi wtedy zaczyna się bać, denerwować i problem się nasila. Próbuje odkaszlnąć , odkrząknąć wypluć ale nie pomaga dodatkowo problem nasila się przy jedzeniu i chyba ogolnie przy przełykaniu dlatego mało je. Mówi, że zbiera jej sie dużo sliny i boi się przełknąć żeby jej nie "dusiło". Byliśmy juz u kilku laryngologów zatoki czyste płuca też (mimo że mama pali od 28 lat) lekarze w gardle nic nie zauważyli poważnego. W lutym był strach że to nowotwór, mama bardzo się tego bała płakała kilka razy dziennie ale lekarze uznali ze napewno nie to. Ale juczucie ucisku pozostało jak opisałem wcześniej. Czy to może być to spowodowane na tle psychicznym nerwica czy coś podobnego, czy można coś na to zaradzić ? Problem jest poważny bo mam nadal płacze z tego powodu bo nie daje jej to żyć. Z góry bardzo dziękuje za odpowiedzi

Szanowna Pani,

Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. W tym przypadku zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.
Pozdrawiam serdecznie

Dzień Dobry Panu,

Zaprezentowane przez Pana symptomy, występujące u Mamy, wskazują na objawy nerwicowe.
Wymagana jest osobista konsultacja w Poradni Zdrowia Psychicznego, celem diagnostyki symptomatycznej i leczenia.

Serdeczności i pomyślności dla Pana i Mamy,
irena.mielnik.madej@gmail.com

Dzień Dobry Panu,

Zaprezentowane przez Pana symptomy mogą być odpowiedzią organizmu Pana Mamy na sytuację stresową, związaną z podejrzeniem choroby nowotworowej.

Wskazana osobista konsultacja psychologiczna/psychoterapeutyczna.

Z serdecznymi pozdrowieniami,
irena.mielnik.madej@gmail.com
tel. 502 749 605