Co może oznaczać takie plamienie i wcześniejszy okres?

Witam, tydzien temu w sobote rano po przebudzaniu zauwazylam lekkie krwawienie na bieliznie. Nie przejelam sie az tak bardzo bo myslalam ze to po stosunku (chociaz nigdy tak nie mialam). Ale wczoraj dostalam miesiaczke Co Jest dziwne bo bylam dwa dni owulacji a 12 dni przed kolejna miesiaczka. Wiem ze jest cos takiego jak plamienie owulacyjne aber mnie boli brzuch i dotego jest obfita. Termin do lekarza mam dopiero na za 2 tygodnie.
KOBIETA, 34 LAT 3 tygodnie temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

pojawienie się plamienia między miesiączkami może wynikać z różnych przyczyn, a jedną z nich jest plamienie owulacyjne, które zazwyczaj jest lżejsze i trwa krótko. Jednak, jeśli zauważyła Pani, że krwawienie jest obfite i towarzyszą mu bóle brzucha, warto byłoby zwrócić na to szczególną uwagę.

Chociaż plamienie owulacyjne jest zwykle nieszkodliwe i może występować w okolicach owulacji (około 14 dni przed następną miesiączką), obfite krwawienie i ból mogą sygnalizować inne kwestie, takie jak infekcje, hormonalne zaburzenia równowagi, polipy czy nawet endometriozę.

Skoro jest już Pani umówiona do lekarza, to do czasu wizyty można też zwrócić uwagę na to, czy inne czynniki, takie jak zmiany w diecie, stres, czy nowe leki, mogły wpłynąć na cykle menstruacyjne. Dobrze jest prowadzić dziennik objawów, który może pomóc lekarzowi w diagnozie.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/plamienie-miedzy-miesiaczkami

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.