Plamienia przed okresem a ciąża

Dzień dobry, chciałbym zadać pytanie dotyczące plamienia przed okresem. Piszę w imieniu mojej dziewczyny, która ostatnią miesiączkę miała dnia 18 sierpnia. 29 sierpnia uprawialiśmy petting, w trakcie którego nie doszło do wytrysku, a mój penis jedynie nieznacznie mógł otrzeć się o jej wargi sromowe. Nie doszło do penetracji. Tydzień temu pojawiło się pierwsze, brunatne plamienie przed okresem. Było skąpe i wystąpiło tylko w jeden dzień. Teraz, około 4 dni przed planowanym okresem, plamienie pojawiło się kolejny raz, również było brunatne i skąpe, ale jego konsystencja przypominała raczej śluz. Raczej wykluczam ciążę, ale chciałbym wiedzieć, co może jeszcze powodować takie plamienia przed okresem i czy należy udać się do lekarza? Z tego co mi wiadomo, to moja dziewczyna pierwszy raz spotyka się z taką sytuacją. Z góry dziękuję za wszystkie informacje i pozdrawiam.
MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

W Pana zapytaniu brakuje istotnych informacji na temat Pana partnerki, m.in. dotyczących jej wieku oraz roku wystąpienia pierwszej miesiączki. Są to podstawowe dane pozwalające przybliżyć przyczynę problemu Pana partnerki.

Jeśli dobrze liczę, plamienie pojawiło się tydzień po stosunku, a jednocześnie na tydzień przed planowaną miesiączką. Oznacza to, że na pewno nie ma ono związku ze wspomnianym zbliżeniem (szanse na zajście w ciążę są właściwie zerowe, a brak penetracji wyklucza plamienie kontaktowe).

Ze względu na pojawienie się w drugiej połowie cyklu w pierwszej kolejności należałoby podejrzewać niedomogę ciałka żółtego, częste zaburzenie hormonalne u kobiet objawiające się głównie niewielkimi plamieniami na kilka dni przed miesiączką.

Innymi przyczynami plamienia międzymiesiączkowego jest polip, nadżerka oraz inne zaburzenia hormonalne.

W obecnej sytuacji Pana partnerka powinna poobserwować się do końca cyklu, a po miesiączce udać się na wizytę do ginekologa. Każde plamienie śródcykliczne wymaga konsultacji ze specjalistą.

Pozdrawiam

Magdalena Mroczek

Przyczyn plamień pomiędzy miesiączkami może być wiele. Zazwyczaj plamienia te są skąpe i trwają do około 4 dni. Często takie plamienia mogą pojawiać się w środku cyklu lub wyprzedzać okres. Czasami plamienie pomiędzy miesiączkami wynika z fizjologii i nie powinno budzić niepokoju.

Szczególnie w okresie okołoowulacyjnym może wystąpić tzw. krwawienie okołoowulacyjne. Jest ono zjawiskiem fizjologicznym i spowodowane jest nagłym spadkiem stężenia żeńskich hormonów estrogenów w czasie owulacji. Krwawienie takie trwa do 4 dni, jest zazwyczaj skąpe i ustaje wtedy, kiedy wzrasta poziom progesteronu.

Krawawienia między miesiączkami, jeśli nie mogą być w sposób prosty powiązane z momentem owulacji są patologiczne i należy udać się z nimi do ginekologa w celu przeprowadzenia dalszej diagnostyki. Czynniki je wywołujące zależą od objawów dodatkowych, które towarzyszą krwawieniom. Jeśli np. krwawieniom towarzyszą obfite miesiączki, w takim wypadku mogą być one spowodowane mięśniakiem macicy. Jeśli natomiast towarzyszy im gorączka oraz silne bóle brzucha, w takim wypadku przyczyną może być zapalenie przydatków.
Poza tym plamienia między miesiączkami mogą pojawić się przy zażywaniu hormonów. Często pojawiają się w pierwszym okresie przyjmowania pigułek. Jeśli nie trwają dłużej niż 6 miesięcy, wtedy uważa się je za normalne. Jeśli się przedłużają należy zgłosić sie do lekarza ginekologa. Czasami przy przyjmowaniu pigułek antykoncepcyjnych występują też tzw. krwawienia z odstawienia. Dochodzi do nich np. kiedy zapomniało się przyjąć dawki hormonów. Przy stosowaniu spirali krwawienia wynikają z podrażnienia dróg rodnych. Krwawienia podczas stosunku mogą być za to spowodowane nadżerką lub wynikać z mechanicznego podrażnienia. Plamienia mogą zdarzyć się również w ciąży i wtedy mogą wynikać ze zmian hormonalnych, zmęczenia lub krwawienia z pęcherza płodowego.
U Pani te plamienia najprawdopodobniej są spowodowane zmianami hormonalnym, ale wizyta u ginekologa jest konieczna.