Co może oznaczać wynik rezonansu magnetycznego u 40-letniej kobiety?

Witam robiłam rezonans magnetyczny - kolejne badanie i nie wiem co może oznaczać ,że " w szczycie piramidy prawej kości skroniowej ognisko o podwyższonym sygnale w obrazach T2- zal- może odpowiadać zirniniakowi cholesterolowemu." Proszę o pomoc

Witam serdecznie,

Termin ziarniniak cholesterolowy, zgodnie z definicją zaproponowaną podczas konferencji klinicystów i patomorfologów w 1997 r., jest opisowym terminem zmiany chorobowej o charakterze ziarniniakowym zawierającej kryształy cholesterolu.
Ziarniniaki określenie skupiska komórek, które biorą udział w odpowiedzi immunologicznej. Jeżeli różne rodzaje takich komórek są ułożone w charakterystyczne zgrupowania, to właśnie wtedy lekarz może mówić o powstaniu ziarniniaka.
Ziarniniaki to naprawdę różne jednostki chorobowe, z różnych dziedzin medycyny, nierzadko bardzo mało mające ze sobą wspólnego. Specyficzne ziarniniaki mogą powstawać w przebiegu takich chorób jak gruźlica, sarkoidoza, trąd. Mogą również pojawić się w przebiegu jednej z zapalnych chorób jelit – chorobie Leśniowskiego-Crohna. Charakterystyczne są także dla niektórych chorób naczyń krwionośnych, które właśnie ze względu na występowanie w nich charakterystycznych skupisk komórek określane są jako ziarniniakowe zapalenia naczyń, należą do nich: ziarniniak Wegenera czy zespół Churga-Strauss. Ponadto ziarniniaki mogą pojawić się w kile, berylozie.

Pozdrawiam.