Co może znaczyć czarna plama na języku?

Witam Dziś przy wieczornym myciu zębów natchnęło mnie na umycie również języka i zobaczyłam czarna plamkę - jest to jakby wystające coś, bardzo małe ale nie boli. Co to może być? Bardzo mnie to martwi. Dodam, ze wiele razy ostatnio się oparzyłam w język. Nosze aparat na noc jako retencje po aparacie, myje żeby systematycznie.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zmiana koloru języka i pojawienie się różnego rodzaju zmian wewnątrz jamy ustnej może być podyktowane wieloma czynnikami. Gdy język zmienia barwę lub pojawiają się na nim czarne plamki, to oznacza to, że wokół brodawek kumulują się bakterie, niezłuszczony naskórek czy resztki jedzenia. Najczęściej to objaw niegroźny i przemijający z czasem, a związany szczególnie mocno z brakiem lub nieprawidłową higieną jamy ustnej.

Zachęcam do zapoznania się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/co-twoj-jezyk-probuje-powiedziec-ci-o-twoim-zdrowiu.

Tak może być w Pani przypadku – proszę pamiętać, że język należy szczotkować tak samo, jak zęby i z taką samą częstotliwością. Pomijanie języka podczas codziennej higieny i mycia zębów jest niestety częstym błędem, który może powodować przebarwienia, a niekiedy i infekcje w obrębie jamy ustnej. Po więcej szczegółów odsyłam do naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/prawidlowa-higiena-jamy-ustnej.

Być może przydatny okaże się także materiał dostępny pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/grzybica-jezyka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.