Witam,
zdecydowanie tego typu problemy z jamą ustną nie są charakterystyczne dla choroby Covid-19 ani innych chorób układu oddechowego. Jeśli jest Pan zainteresowany, jakie objawy mogą sugerować zakażenie wirusem SARS-CoV-2, to odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-a-grypa-jak-odroznic-objawy-co-zrobic-gdy-je-mam-i-nie-wiem-co-to.
Jeżeli jedynymi niepokojącymi Pana symptomami są pieczenie języka i biały nalot, to być może jest to kandydoza, czyli grzybica jamy ustnej. Proszę zwrócić uwagę czy nalot na języku jest gruby i przypomina kożuch na mleku oraz czy ów nalot nie pojawia się również w innych miejscach – tj. gardło, przełyk. W takim wypadku bezdyskusyjnie jest to zakażenie grzybicze – wystarczy udać się do internisty, który po potwierdzeniu tej hipotezy przepisze leki antygrzybicze. Więcej na ten temat w naszym artykule, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/kandydoza-jamy-ustnej-charakterystyka-rodzaje-leczenie-dieta.
Nie można wykluczyć również innych schorzeń – samo pieczenie języka może występować niezależnie od białego nalotu, będącego niekiedy skutkiem nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Dyskomfort związany z językiem jest trudny w diagnostyce i może przysparzać kłopotów, gdyż w niektórych sytuacjach świadczy o chorobach autoimmunologicznych czy ogólnoustrojowych, pozornie niezwiązanych z jamą ustną. Jeżeli zauważył Pan inne objawy, np. zmęczenie, spadek masy ciała czy charakterystyczne dla grypy bóle mięśniowe, to może to świadczyć o toczniu rumieniowatym. Proszę zapoznać się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-tocznia-czy-ja-moge-chorowac-na-toczen-rumieniowaty-ukladowy. Z kolei nadmierne pragnienie, zwiększony lub zmniejszony apetyt i również osłabienie, mogłyby sugerować cukrzycę czy nawet choroby tarczycy, w niektórych sytuacjach także manifestujące się pieczeniem języka. O objawach cukrzycy mówi ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-cukrzycy.
Reasumując, sugeruję pilne skontaktowanie się z lekarzem z przychodni POZ – potwierdzenie grzybicy pozwoli na wdrożenie odpowiedniego leczenia, zaś wykluczenie jej będzie za sobą niosło konieczność dalszej diagnostyki – w tym morfologii ogólnej, badań hormonalnych, oznaczenia poziomu cukru itd.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Co może oznaczać taki biały nalot na języku? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy biały nalot na języku zawsze oznacza grzybicę? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jak leczyć ten nalot na języku? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Biały nalot na języku i cuchnięcie z ust – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Dlaczego mam ten biały nalot na języku? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co robić z nalotami na języku w kolorze białym? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Biały nalot na języku, pieczenie i ból dziąseł u 65-latki – odpowiada Lek. Konstanty Dąbski
- Co oznaczają te czerwone plamki na języku? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Nalot na języku a możliwość objawów kandydozy lub choroby wrzodowej – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Czy takie objawy wskazują na HIV? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
artykuły
Grzybica języka - rodzaje, przyczyny, objawy, leczenie
Grzybica języka to stosunkowo częste schorzenie, w
Biały nalot na języku - choroby ogólnoustrojowe, leukoplakia, płonica, dur brzuszny, kiła, zakażenia grzybicze
Nalot na języku stanowi nie tylko problem estetycz
Grzybica jamy ustnej - objawy, przyczyny, leczenie, domowe sposoby
Grzybica jamy ustnej, zwana inaczej kandydozą, wyw