Co może znaczyć grudka na wędzidełku po przypadkowym kontakcie seksualnym?

Witam.Po kontakcie z przypadkową dziewczyną wyskoczyła mi grudka na wedzidelku, czasami boli przy ściąganiu napletka.Czy to coś poważnego?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

przypadkowe kontakty seksualne często są związane ze zwiększonym ryzykiem zarażenia się różnymi chorobami wenerycznymi. W opisanej przez Pana sytuacji należałoby zgłosić się do lekarza wenerologa, który podczas konsultacji będzie mógł ocenić charakter tej zmiany i na tej podstawie dobrać odpowiednie leki.

Lista chorób, które mogą przenosić się w wyniku stosunków seksualnych jest długa. Czasami do zakażenia dochodzi z powodu bakterii. Do takich chorób można zaliczyć m.in. rzeżączkę, kiłę oraz chlamydiozę. Innym razem zmiany mogą pojawić się pod wpływem wirusów, np. tzw. kłykciny kończyste. Wśród chorób przenoszonych drogą płciową można wskazać również schorzenia spowodowane przez pasożyty, jak np. rzęsistkowica. Nie można również wykluczyć zakażeń o charakterze grzybiczym, np. grzybicę prącia.

Jeżeli podejrzewa Pan u siebie zakażenie lub zacznie odczuwać dodatkowe dolegliwości, jak pieczenie, swędzenie itp. proszę nie zwlekać z wizytą u specjalisty. Lekceważenie tego typu zmian może bowiem prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych.

Proszę pamiętać, że ból podbrzusza może być spowodowany również innymi czynnikami, np. infekcją narządów intymnych, więc to również należałoby na wszelki wypadek zweryfikować.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami opublikowanymi na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/choroby-weneryczne

Dodatkowo przesyłamy przykładowe odpowiedzi ekspertów portalu na pytania o zbliżonej tematyce:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznaczaja-biale-plamki-na-czlonku

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznacza-rana-na-wedzidelku

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.