Czy w opisanej sytuacji mogłam się czymś zarazić?

Dzień dobry, W zeszłym tygodniu miałam przygodny kontakt seksualny z nowopoznanym mężczyzną. Nie doszło do penetracji, jedynie do tzw. pettingu. Ejakulacja miała miejsce w chusteczkę higieniczną. Po tym wszystkim partner się wytarł i umył ręce. Kilka godzin później ponownie miały miejsce pieszczoty z tym, że partner dotknął mnie kilka razy członkiem w okolice łechtaczki. Od razu poszłam się umyć. Zapytałam mojego partnera czy choruje na coś, ale stwierdził że jest zdrowy i zawsze dba o zabezpieczenie. Jednak jak wiadomo pewności nie mam. Pewności 100% nie mam również czy nic się nie przedostało na mnie / do środka - uważaliśmy na to, ale jak wiadomo nie wszystko widać gołym okiem. Proszę mi powiedzieć czy w opisanej powyżej sytuacji jest duża szansa, że mogłam zarazić się czymś od partnera - chodzi mi głównie o HIV? Jak duża. Testy wykonam dla pewności oczywiście, ale chciałabym mieć niejaki pogląd na sytuację. Kiedy mogę wykonać test najwcześniej? Proszę o pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Przygodne kontakty seksualne niosą ze sobą duże ryzyko wielu chorób, dlatego tak ważne jest zachowanie w tym przypadku ostrożności. Według specjalistów testy w kierunku HIV najlepiej wykonać nie wcześniej niż po upływie trzech miesięcy od możliwego zakażenia. Tego typu badania oferują niektóre laboratoria oraz kliniki chorób zakaźnych.

Przy tym trzeba pamiętać, że w przypadku zbliżeń tego typu jest się narażonym również na wiele innych schorzeń przenoszonych drogą płciową. Wśród innych wenerycznych chorób wirusowych poza AIDS można wskazać m.in. kłykciny kończyste, za pojawienie się których jest odpowiedzialny wirus brodawczaka ludzkiego.

Jest też długa lista chorób wenerycznych spowodowanych przez obecność bakterii. Do gabinetów lekarskich często zgłaszają się pacjenci z objawami kiły oraz rzeżączki. Są to choroby, które dość często mają przewlekły charakter i w tym przypadku duży wpływ na leczenie ma szybka diagnostyka.

Nie można zapominać również o chorobach powodowanych przez pasożyty, jak np. rzęsistkowica. Wizyta u wenerologa i wykonanie odpowiednich badań powinny rozwiać Pani wątpliwości.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami dostępnymi na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/bakteryjne-i-pierwotniakowe-choroby-weneryczne

https://portal.abczdrowie.pl/hiv

Warto sprawdzić również, jak na pytania o podobnej tematyce odpowiadają eksperci portalu:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/uprawianie-pettingu-a-prawdopodobienstwo-choroby-wenerycznej

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-moglam-zarazic-sie-jakas-choroba-weneryczna

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wspolzycie-a-choroby-weneryczne

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.