Co może znaczyć powiększony brzuch?

Witam ma problem od okolo 2 tygodni zauwazylem ze powieksza mi sie brzuch szczegolnie jak siedze musze miec rozpiete spodnie a wczesniej bylo dobrze stalo sie tak w 3 dni ze nagle musialem podczas siedzenia odpinac spodnie. Na poczatku bul lekki bol z lewej steony brzucha na dole w okolicach pasa. Bol mina a brzuch nadal powiekszony nie jest twardy.Gdy soje albo leze wydaje sie normalny

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

opisana przez Pana dolegliwość może mieć różne podłoże, dlatego w pierwszej kolejności sugerujemy kontakt z lekarzem medycyny rodzinnej lub internistą, który zleci Panu podstawowe badania, w tym morfologię krwi i w razie potrzeby skieruje na leczenie specjalistyczne.

Takie problemy mogą wynikać z wielu różnych przyczyn. Czasami jest to wynik stosowania nieodpowiedniej diety lub nietolerancji określonych produktów spożywczych, które powodują wzdęcia brzucha. Może również wskazywać na poważniejsze problemy związane pracą układu trawiennego. Warto zatem skonsultować się również z gastrologiem, aby wykluczyć choroby jelit.

Przydatne w ocenia stanu Pana zdrowia może być usg jamy brzusznej. Lekarz może zlecić Panu również wykonanie kolonoskopii, aby sprawdzić czy przyczyną tych objawów nie są przypadkiem problemy z jelitami. Proszę nie zwlekać z wizytą u lekarza tylko jak najszybciej rozpocząć diagnostykę i ewentualne leczenie. Do czasu konsultacji z lekarskiej warto stosować lekką dietę oraz pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu.

Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.

Zachęcamy również do zapoznania się z artykułem o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/sposob-na-wzdety-brzuch

Warto również sprawdzić, jak na podobne pytania odpowiadają eksperci naszego serwisu:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-byc-przyczyna-naglego-wzdecia-brzucha

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wzdety-i-powiekszony-brzuch

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.