Co można jeść po zabiegu usunięcia pęcherzyka żółciowego?

Dzień dobry  mam 60 lat 2 miesiące temu przeszłam zabieg usunięcia pęcherzyka żółciowego , chciałam zapytać czy mogę do diety włączyć paprykę np czerwoną duszoną z mięsem drobiowym lub surową np na twarożku na kanapce oraz chciałabym zapytać czy mogę pić kawę . Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.

Dzień dobry,

Sposób odżywiania rekomendowany w Pani dolegliwościach zdrowotnych powinien być niewątpliwie zindywidualizowany w kontekście tolerancji poszczególnych produktów żywnościowych, niemniej jednak jego podstawowe zasady powinny być zbliżone do zaleceń w chorobie wrzodowej. Wobec powyższego kluczową kwestią będzie włączanie do diety pokarmów o niskiej zawartości tłuszczu w wyniku usunięcia pęcherzyka żółciowego oraz potraw łatwostrawnych, aby nadmiernie nie obciążać przewodu pokarmowego i narządów wewnętrznych, biorących udział zarówno w procesie trawienia, jak i wchłaniania składników odżywczych. Nie istnieją jednak ścisłe wytyczne określające, kiedy można rozszerzyć dietę po zabiegu usunięcia pęcherzyka żółciowego, dlatego sposób odżywiania powinien generalnie zawierać posiłki lekkostrawne, niewzdymające i nietłuste. W niniejszej diecie nie zaleca się regularnego spożywania tradycyjnej kawy (zwłaszcza mocnej), natomiast rekomenduje się jako alternatywę kawę zbożową z dodatkiem chudego mleka, bądź słabą herbatę. Świeża papryka o dowolnym kolorze nie znajduje się w grupie warzyw, które są dozwolone w diecie łatwostrawnej, natomiast może Pani poeksperymentować z niewielkimi ilościami zwłaszcza w formie gotowanej na parze lub duszonej na wodzie, aby zweryfikować indywidualną tolerancję przewodu pokarmowego na to warzywo.

Z wyrazami szacunku,
Mgr Mateusz Durbas
Dietetyk Kliniczny i Sportowy
https://mateuszdurbas.pl/
https://www.facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/
https://www.instagram.com/mateuszdurbasdietetyk/?hl=pl