Co oznacza ból klatki piersiowej i kręgosłupa u 48-latki?

Co. może oznaczać codzienny ból klatki i kręgosłupa? Dzien dobry, jestem 48 letnia kobieta. Obecnie cierpie na nerwice objawiajaca sie codziennymi bolami w klatce piersiowej. Diagnostyka pelna bez niepokojacych wynikow( morfologia, przeswietlenia pluc, klatki, kregoslupa. MRkregosłupa, ekg, echo, test wysiłkowy, tarczyca, gastroskopia. wic cały panel diagnostyczny. Codziennie czuje bol w klatce; gniecenie, uciskania , sciskania , rozdzielajacy ból w mostku. Bol ciagnie sie od kregosłupa piersiowego ponizej dolenj piersi do mostku. Pare lat temu miałam wysypke pod lewa piersia bardzo zblizona do połpascia lecz zniknęła po uplywie tygodnia. Obecnie chodze na psychoterapie lecz cały czas czuje dyskomfort w klatce i paniczny lek przed zawałem mimo ze badania kardiologiczne sa bardzo dobre. Zwracam sie z pytaniem, czy to nerwica jak twierdza lekarze? czy przechodzony półpasiec na ktory moze wskazywac wysypka? czy tez wynik zmian w kregosłupie? Normalnie funkcjonuje mam szczesliwy dom. Co mi dolega?. ps. bole trwaja bardzo długo ok 5 h , na nerwice wskazuje fakt ze po wykonaniu badań ekg, troponiny czuje sie bardzo spokojna na pare dni. KOBIETA, 51 LAT

Szanowna Pani,
Jeśli choroby somatyczne są wykluczone, na co wskazują wyniki badań oraz potwierdza to konsultacja kardiologiczna i neurologiczna, możliwe, że objawy są o podłożu psychogennym.
Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. W Pani przypadku zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.
Pozdrawiam serdecznie