Czy te bóle są od kręgosłupa, czy na tle nerwowym?

Dzien dobry, mój mąż 43l, od blisko 3 lat ma bole w klatce piersiowej sa to bole kłujące , uciski w przełyku, imitujace bole kardiologiczne, w zwiazkuz tym mąz panicznie boi sie zawału ze wzg na specyikę tych boli. Kardiologicznie jest pzrebadany gruntownie cały pakiet( EKG, ECHO, próba wysiłkowa), RTG klatki piersiowej w normie, usg tetnic szyjnych tak samo blaszek miażdzycowych ne stwierdzono. RTG kregosłupa i rezonans - skrzywienie krgosłupa piersiowego w lewo, naczyniak kregu TH 5, skolioza, niewielkie osteofity, gastroskopia w normie. Mam wiec pytanie czy te bole to od kregosłupa czy tez kregosłup i nerwica(bole somatyczne?) Dziekuje Marta

Szanowna Pani,

deformacje kręgosłupa w okolicy piersiowej mogą dawać dolegliwości bólowe, jednak mąż obawia się zawału i to może być przyczyną zaburzeń lękowych, które wtórnie nakładają się, na objawy somatyczne ze strony kręgosłupa i potęgują ból. Jeśli wykluczone są choroby serca, symptomy są o innym podłożu; nie wyklucza się problemów z kręgosłupem, jak też tło może być emocjonalne - problem wymaga szczegółowej diagnostyki oraz zalecane jest wsparcie psychoterapeutyczne dla męża, polecam paradygmat poznawczo - behawioralny. W związku z tym, że: Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. W przypadku, który Pani opisuje zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.
Pozdrawiam serdecznie