Co oznacza ból kości w okolicy usuniętego zęba i szczękościsk?

Witam, 5 dni temu miałem chirurgicznie usuwaną zatrzymaną ósemkę. Rana została zszyta i dostałem antybiotyk. Opuchlizna, na początku ogromna, po 3 dniach nieco zmalała, ale pojawił się jakby ból kości w okolicy usuniętego zęba i szczękościsk. Czy to normalne objawy?

Dzień dobry, chirurgiczne usuwanie ósemki polega nie tylko na przecięciu dziąsła i leżących pod nim części miękkich, ale najczęściej również na usunięciu części kości. Powstaje rana kostna, która potrzebuje dużo czasu by się zagoić. Opuchlizna i ból są normalnymi reakcjami. Opuchlizna powstaje ponieważ organizm próbuje jak najszybciej zagoić ranę i do zranionego obszaru pompuje dużą ilość krwi i limfy. Ból jest również prawidłową reakcją, powinien jednak od 2-3 dnia powoli się zmniejszać. Szczękościsk natomiast jest reakcją na przecięcie lub podrażnienie mięśni w tej okolicy. Nie da się tego uniknąć przy takim zabiegu. Proszę się nie niepokoić, w ciągu kilku dni ustąpi. Ważne jest, by nie ćwiczyć i nie zmuszać się do szerokiego otwierania ust. Proszę pozwolić mięśniom, by się zagoiły. Natomiast jeżeli ból wzrasta i z rany wydobywa się nieprzyjemny zapach, bądź ma Pan smak ropy w ustach, należy się udać do lekarza w celu przepłukania i zrewidowania rany.