Co oznacza ból zębów przy przeziębieniu?

Witam, od 5 dni jestem przeziębiony, choroba mija pozostał lekki katar. Od 4 dni bolą mnie zęby trzonowe raz dolne po prawej stronie raz górne po prawej stronie, zdarzyło się też że ból przeniósł się na lewą stronę. Cieżko ustalić które zęby bolą, mam odczucie jakby ból był niżej.Ból nie eskaluje podczas gryzienia nasila się wieczorem gdy położę się do łóżka. Bolą mnie zęby zdrowe, oraz te po leczeniu. Wraz z ustepowaniem przeziębienia ból zmniejsza się ale nadal go odczuwam. Jaka jest przyczyna?

Dzień dobry, przede wszystkich trzeba wykluczyć przyczynę stomatologiczną. Jeżeli zęby są zdrowe, bez ubytków i stanów zapalnych, przyczyną może być przeziębienie. W trakcie przeziębienia połączonego z katarem następuje opuchnięcie śluzówek i zęby mogą reagować bólem przy nagryzaniu oraz niespecyficznym uciskiem w szczęce. Inną przyczyną może być zły zgryz i przeciążenie zębów w trakcie tak zwanych ruchów artykulacyjnych czyli żucia i gryzienia.
Jeżeli ból nie jest bardzo intensywny i zniknie wraz z katarem, w zasadzie można się nie niepokoić. W innej sytuacji należy skonsultować stomatologa.