Co oznacza grupa 3b w cytologii?

Witam, Potrzebuję pomocy, miesiąc temu dostałam wynik swojej cytologi na którym wogole się nie znam. Moja lekarka oprócz że mam dużą nadzerke nic więcej nie chciała mi powiedzieć na ten temat. Oprócz tego że mecze się ze strasznym bólami miesiączkowymi ciągle mam jakieś infekcje, że strasznym uplawami już nie daje rady. Boję się i już niewiem czy wyszło tak źle czy ja bardziej panikuje, tymbardziej jak człowiek naczyta się jeszcze tego wszystkiego na internecie. Moja cytologia : (A) Jakość rozmazu: (AII) Rozmaz nadaje się do oceny, ale (c) jest niezbyt czytelny z powodu licznych komórek zapalnych (B) Ogólna charakterystyka rozmazu (BII) obraz cytologiczny nieprawidłowy ( patrz: Interpretacja/ Wynik) (C) Interpretacja / Wynik : (CI) Nie stwierdza się cech srodnablonkowej neoplazji ani raka (1) Czynniki infekcyjne: (b) zmiany flory bakteryjnej (AII c BII CI 1b wg systemu bethesda 2001) Na tej kartce pisało jeszcze 3b ale niewiem czy to po prostu jakieś oznaczenie w ośrodku czy coś.. Bo przecież grupa 3b jest chyba bardzo zła, wyczytałam że to jakiś stan przedrakowy dodam również że planowałam za niedługo dziecko :(

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

W tym badaniu nie wykryto komórek o charakterze nowotworowym, ale wynik jest nieprawidłowy z powodu infekcji. Należy w pierwszej kolejności wyleczyć infekcję a po tym wykonać kontrolne badanie cytologiczne. Jeżeli wszystko będzie już prawidłowe, to będzie mogła Pani zacząć starać się o dziecko. Zawsze warto o wszystko zapytać swojego lekarza prowadzącego - być może zaplanuje on inną formę diagnostyki w Pani przypadku (np. badanie kolposkopowe), ponieważ on zna Pani sytuację kliniczną.