Co oznacza obraz Dopplera nogi?

Wykonałam badanie USG Doppler, w opisie prawej nogi jest tak napisane: ujście VSM niewydolne, masywnym refluxem w badaniu w pozycji stojącej., pień VSM niewydolny w 1/2 grn uda, poniżej obecny niewydolny dopływ przebiegający przez przednią pow kolana - w tym miejscu obecne zwokniłe skrzepliny i zajmujące do ok. 40% światła. Czy to jest coś poważnego?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Nie napisała Pani, w jakim celu było wykonywane badanie Dopplera żył obu nóg. Czy towarzyszą pewne dolegliwości, jak obecność żylaków, popękanych naczynek, a także ból i obrzęk w okolicach kończyn dolnych. To istotne informacje, gdyż wraz z obrazem badania dopplerowskiego, mogłoby ukazać aktualny stan Pani zdrowia.

Bardzo dobrze, że wykonała Pani kontrolne badanie oceny stanu żył. Diagnostyka ta pomaga wykryć przyczyny zaburzeń w przepływie krwi do poszczególnych części ciała. Badanie to polecane jest szczególnie w przypadku występowania obrzęku kończyn dolnych oraz i drętwieniu, a także przy wysokiej wartości d – dimerów w surowicy krwi.

Na podstawie wskazanego wyniku badania dopplerowskiego nóg, można by wywnioskować, że przedstawiono niewydolność ujścia żyły odpiszczelowej wielkiej z pojawiającym się refluksem (czyli wstecznym przepływem krwi) wraz z niewydolnością pnia wspomnianej żyły w części górnej połowie uda. Uchwycono również niewydolność dopływu w przedniej powierzchni kolana z ukształtowaną się skrzepliną z zajęciem 40% światła. Opis tego badania mógłby świadczyć o występowaniu niewydolności żylnej prawej nogi z towarzyszącą skrzepliną.

Z racji odległości, trudno jest dokładnie określić stan Pani zdrowia, zalecamy, więc zatem konsultację z chirurgiem naczyniowym. Specjalista po badaniu przedmiotowym zdecyduje o dalszym postępowaniu oraz leczeniu, aby złagodzić wszelkie nieprawidłowe stany.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/zakrzepica-objawy-przyczyny-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/maloinwazyjne-metody-leczenia-zylakow

https://portal.abczdrowie.pl/przewlekla-niewydolnosc-zyln

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.