Co oznacza oznacza wynik OB u 36-latki?

Dzień dobry. Bardzo proszę o odpowiedź. Zrobilam morfologia krwi gdzie ob po 1h wyszło 12(norma 11) po 2 h 28( norma do 20) reszta morfologi Ok. Zawsze ob miałam mniej jak 10. Dzień przed badaniem delikatnie zaczęło drapać mnie w gardle ale na drugi w dniu badania jakoś minęło. Miałam tez zajady w kącikach ust. Czy to mogło wpłynąć na podwyższenie? Dodam tez ze od niedawna zaczęłam robic masaże twarzy kamieniem gua sha, czy może masaz mial jakoś wpływ na pobudzenie układu limatycznego i z tad to ob wyższe? Będę wdzięczna za odpowiedź. Dziekuje. Kobieta lat 36

Prawidłowe pytanie to prawdopodobnie ,,kto oznacza wynik OB u 36-latki". Odpowiedź to laborant lub laborantka. Można też zastanowić się jak oznacza. Otóż zasysa się krew zabezpieczoną przed skrzepnięciem do odpowiedniej skalibrowanej rureczki i zostawia na 2 godziny. W różnych okolicznościach krwinki czerwone szybciej lub wolniej opadają do dolnej części naczynia. Wynik odczytujemy w milimetrach na godzinę i 2 godziny. Częściej interesuje nas ten wynik po 2 godzinach. Wynik dla kobiety nie powinien być wyższy niż 15mm na godzinę, w wieku powyżej 65 lat 20 mm na godzinę. Przyczyną podwyższonego OBstany zapalne wywołane zakażeniem bakteryjnym, wirusowym, grzybiczym, stany zapalne w przebiegu układowych chorób tkanki łącznej typu reumatoidalnego zapalenia stawów, zapalenia w przebiegu dny, chorób zwyrodnieniowych stawów, nowotwory złośliwe np. szpiczak plazmocytowy. Zwykła niedokrwistość w przebiegu niedoboru żelaza, niedokrwistość aplastyczna, zawał serca, zabiegi operacyjne, urazy, zaburzenia czynności tarczycy, zatrucie metalami ciężkimi....Uff, dużo tego. Wracając do pani, jeśli nie ma innych dolegliwości, ale są oznaki drobnego zapalenia gardła, zapalenia błony śluzowej jamy ustnej, czyli zajady to nie ważne kto i jak wykona, a OB może być podwyższone. Może pani być spokojna, a jeśli nadal będzie się pani niepokoić to radzę wykonać badanie po ok 6 tygodniach, a ,,opad" powinien nomen omen opaść. Co do kamieni gua sha to się nie znam. Jeśli to duży kamień i spowoduje uraz głowy to OB mamy bankowo podwyższone. Pozdrawiam serdecznie i życzę zdrowia.