Co oznacza wynik badania morfologii u 34-latki?

Dzień dobry,robiłam ostatnio morfologie , tarczyce,OB,zaniepokiło mnie badanie OB MOJ wynik to 37 gdzie norma jest od 1 do 15 , resztę badań MCHC 32,0 NORMA od 32,2do35,5 Neutrofile 1,87 NORMA 2,00do7,00Limfocyty 41,3NORMA 20,00do40,00Monocyty10,3 NORMA2,0do10,0 reszta morfologi ok dodam że robiłam badania w trakcie obfite miesiączki ale nie wiem czy to ma jakiś wpływ,najbardziej boję się tego wysokiego Ob idę do lekarza ale jestem zarejestrowana dopiero za tydzień, nie wiem czy mogę tak długo czekać czy może iść szybko prywatnie?

OB jest badaniem bardzo ogólnikowym. Norma u kobiet to 15 mm, ale po 65 roku życia może być większa do 20 mm. Wiele laboratoriów określa normę OB do 30 mm. Tak więc , ze względu na dużą ilość czynników wywołujących podwyższone OB, dopiero takie wartości są niepokojące. Wzrost tego wskaźnika powodują przede wszystkim zakażenia bakteryjne, wirusowe, grzybicze. Czasem taką przyczyna są choroby układowe, czyli choroby tkanki łącznej ( reumatoidalne zapalenie stawów, , dna, reaktywne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty, zapalenie wielomięśniowe itp). Zdarza się w chorobach tarczycy, makroglobulinemii, hiperggammaglobulinemii. Dość częstą przyczyną są niedokrwistości z niedoboru żelaza, aplastyczne i hemolityczne. Oczywiście zabiegi operacyjne, urazy. Nie możemy zapominać o chorobach nowotworowych, chociaż w tych ostatnich jak dochodzi do podwyższenia OB to jest ono już znacznie podwyższone bo często powyżej 100 mm. Zwiększona ilość niektórych białek jak fibrynogenu, haptoglobiny, ceruloplazminy podwyższa OB. Można powiedzieć, że jedną z częstszych przyczyn u kobiet jest ciążą, od 10 tygodnia. Wracając do pani pytania, można powiedzieć, że OB 37 to niewiele przekroczona norma, a powodem może być przysłowiowy pryszcz na nosie lub w innym miejscu. Jeśli nie ma innych dolegliwości to spokojnie można poczekać na konsultację lekarską, a po ok 6 tygodniach zrobić badanie kontrolne. OB normalizuje się powoli z tego względu, że poziom białek powodujących wzrost OB np. fibrynogenu,który jest białkiem o długim okresie półtrwania spada bardzo wolno. Pozdrawiam.