Wyniki badania APTT i fibrynogenu

Witam,ginekolog zlecił mi badania krwi,niektóre są niezbyt dobre,aptt-22,9 norma 24,3-35 fibrynogen 498(220-496) co to oznacza?

Szanowna Pani,

Skrócony czas APTT i podwyższone stężenie fibrynogenu może świadczyć o skłonności do zwiększonej krzepliwości krwi.
Zwiększone wartości fibrynogenu we krwi wskazują na nieco zwiększone ryzyko zmian zakrzepowych, mogą występować w ostrych stanach zapalnych, w zespole nerczycowym , w kolagenozach, chorobach nowotworowych itd. Nieco zwiększone stężenie fibrynogenu może również występować fizjologicznie w czasie ciąży. Wynik zinterpretować powinien lekarz, który Panią zna i który Panią badał. Wyniki na szczęście nie odbiegają bardzo od normy, ale warto udać się z nimi na wizytę kontrolną.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n. med. Marek Derkacz

Magdalena Mroczek

Fibrynogen jest białkiem wytwarzanym w wątrobie i należy do tzw. białek ostrej fazy. Jest też niespecyficznym wskaźnikiem stanu zapalnego.

Jeśli fibrynogen jest podwyższony to może wskazywać np. na zakrzepicę, występować po zabiegach operacyjnych, w nowotworach, w różnego typu zapaleniach, po zawale mięśnia sercowego, ale również fizjologicznie w czasie ciąży. Ważne jest też jak wyglądają inne białka wskazujące na zapalenie tj. CRP. Warto też sprawdzić OB.

Jeśli chodzi o typowe objawy zakrzepicy kończyn dolnych to należą do nich: obrzęk i wzrost temperatury kończyny oraz zaczerwieniona i napięta skóra. Ból może się pojawić w stopie, łydce lub w dole podkolanowym. Typowe jest to, że ustępuje zazwyczaj po uniesieniu kończyny. Zakrzepica żylna jest niebezpieczna ze względu na ryzyko powikłań. Jeśli ma Pani powyższe objawy proszę udać się do lekarza, a on zbada Panią i oceny stan kończyn. Jeśli ma Pani wątpliwości do wyglądu kończyn to warto p. porównać obwód jednej z łydek w stosunku do obwodu drugiej.

W diagnostyce zakrzepicy żylnej warto zbadać poziom DDimerów we krwi. Jeśli jest on w normie, to pozwala to na wykluczenie zakrzepicy. Jeśli natomiast jest on podwyższony, to może to oznaczać zakrzepicę, ale wcale nie musi. Jeśli po tym badaniu pojawiają się nadal wątpliwości to można wykonać usg kończyn dolnych.

Z drugiej strony Pani wynik nie musi świadczyć o chorobie. Nie leczy się wyników badań tylko dolegliwości. Polecam więc wizytę u lekarza rodzinnego, który oceni na podstawie wywiadu i badania ryzyko wystąpienia zakrzepicy i pokieruje ewentualnie na dalsze badania.