Czy wyniki badań wykluczają zakrzepicę w ciąży?

Witam, Jestem w 31 tygodniu pierwszej ciąży.Zrobilam sobie badanie d-dimeriów i fibrynogenu. Wiem,że w ciąży normy się zwiększają,ale nie mogę znaleźć do ilu są prawidłowe.Czy moje wyniki są prawidlowe i wykluczają zakrzepicę? D-dimery 960 <550 normy dla przeciętnego człowieka Fibrynogen 502,20 180,00-350,00

Lek. Paweł Szadkowski

Badania te są zbyt mało specyficzne żeby na ich podstawie potwierdzać zakrzepicę żylną, a duża ujemna wartość predykcyjna pozwala wykluczyć zakrzepicę tylko przy ujemnym wyniku. Ciąża jednak nie pozwala na takie zastosowanie ww. badań. Jeśli ma pani obawy co do swojego stanu to najlepiej jeśli skonsultuje się pani ze swoim lekarzem prowadzącym, a jeśli objawy są nasilone (duszność, ból w klatce, krwioplucie, jednostronny obrzęk kończyny) najlepiej pilnie udać się do najbliższej izby przyjęć.