Czy takie wyniki wykluczają zakrzepicę?

miałem trzy razy robione d-dimery i są w normie czy mam powody do niepokoju .bilirubine mam 2.9. norma 1.3 Czy jak d-dimery są w normie to wyklucza? u mnie zakrzepice? bo lekarz rodzinny nie chciał dać pow ze nie ma podstawy do dalaszej diagnostyki proszę o odpowiedź proszę o szybko odpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Nie napisał Pan, z jakiego powodu było wykonywane badanie w kierunku choroby, jaką jest zakrzepica żył głębokich. Czy występują pewne objawy i przesłanki, które świadczyłyby o takim problemie zdrowotnym?

Prawidłowo, że wykonuje Pan kontrolne badania w kierunku problemów zakrzepowych. Jest to niebezpieczna choroba, która wymaga właściwego leczenia. Jednak, aby ją prawidłowo zdiagnozować, należałoby rozważyć rozszerzenie diagnostyki, o takie badania, jak: doppler naczyń żylnych i tętniczych obu nóg, czy doppler naczyń szyjnych. Badanie obrazowe może zawsze wyeliminować realne zagrożenie zakrzepicą.

Biorąc natomiast wynik badania d – dimerów, można by prawdopodobnie wykluczyć aktualne występowanie zakrzepicy i zatoru płucnego. Tylko dodatnie d – dimery są przesłanką do dalszej diagnostyki.

W przypadku podwyższonej bilirubiny w surowicy krwi, zalecone by było wykonanie dodatkowo prób wątrobowych oraz USG jamy brzusznej, aby wykluczyć problemy ze strony wątroby.

W razie wszelkich wątpliwości zalecamy Panu ponowną konsultację z lekarzem internistą.

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/d-dimery

https://portal.abczdrowie.pl/zakrzepica-objawy-przyczyny-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/bilirubina-calkowita-we-krwi

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.