Co oznacza podwyższenie tego wskaźnika u ciężarnej ?

Witam. Jestem w 36tc. Dzis mialam usg. BPD 94,4 mm, HC 329,7mm, AC 353.9 mm, FL 74,5mm. Przyblizona waga dziecka 3519g. Usg wskazuje wysokie AC>95 co to znaczy dla mnie i dla dziecka. Dziekuje

Redakcja abcZdrowie

Witam,

AC to skrót oznaczający obwód brzucha płodu i w stosunku do HC, czyli obwodu główki, jest zbyt duży (według wyników badania Pani USG). Proszę zapoznać się z naszym artykułem, tutaj znajdzie Pani wyjaśnienie skrótów wszystkich parametrów sprawdzanych podczas badania ultrasonograficznego: https://parenting.pl/karta-ciazy-i-skroty-usg.

Znacznie większe AC niż HC może oznaczać makrosomię płodu, która jest częstym powikłaniem nieleczonej lub źle leczonej cukrzycy matki, choć oczywiście nie tylko. Jeśli jest Pani zainteresowana, to więcej informacji odnajdzie Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/cukrzyca-ciazowa.

Ponieważ nie podaje Pani żadnych informacji poza wynikiem USG, trudno domniemywać na tej podstawie o zdrowiu Pani lub dziecka. Dlatego też proszę skonsultować się z ginekologiem prowadzącym ciążę – w przypadku ryzyka wystąpienia makrosomii (czyli wagi urodzeniowej przekraczającej 4000 g) lekarz może zadecydować o rozwiązaniu ciąży przez cesarskie cięcie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.